Hiina uurimus: Wuhani nakatunute arv võis olla kümme korda suurem

Kaitseriietust kandvad inimesed Wuhanis Biandanshani surnuaias.
Kaitseriietust kandvad inimesed Wuhanis Biandanshani surnuaias. Autor/allikas: SCANPIX/REUTERS/Aly Song

Koroonanakkuste arv Hiina linnas, kus pandeemia alguse sai, võis olla ametlikest andmetest kümme korda suurem, selgub Hiina tervishoiuametnike Wuhanis tehtud uuringust.

Umbes 4,4 protsendil linna 11 miljonist elanikust olid aprilliks tekkinud viirusevastased antikehad, selgus Hiina nakkushaiguste ennetamise keskuse (CDC) raportist.

See vastab Wuhanis aprillis umbes 480 000 nakatunule, mis on kümme korda suurem ametlikest andmetest, mille kohaselt oli nakatunuid 50 000.

Hiinat on esialgse viirusevastase võitluse tõttu kritiseeritud nii kodus kui välismaal, sealhulgas püüete eest vilepuhujaid vaigistada ja ka selle eest, et jaanuari algul ei teatatud kõrgetasemeliste poliitiliste konsultatsioonide käigus mitte ühestki nakkusjuhtumist.

Esmaspäeval määrati ajakirjanik Zhang Zhanile nelja-aastane vanglakaristus Wuhani olude kirjeldamise eest viirusepuhangu kõrghetkel.

CDC raporti paljastatud vastuolu võib "viidata võimalikule alateavitusele jaanuari lõpul ja veebruari algul valitsenud kaose tingimustes, mil suurt osa inimestest ei testitud või ei testitud korralikult COVID-19 suhtes," lausus AFP-le Huang Yanzhong, välissuhete nõukogu üleilmse tervise ekspert.

CDC lisas, et vaid 44 protsendil Hubei provintsi elanikest väljaspool Wuhani olid viiruse antikehad, mis tähendab, et linnas kehtinud 77-päevane liikumiskeeld võis kaasa aidata viiruse leviku tõkestamisele.

Tulemused aprillis läbi viidud uuringu osas, milles osales üle 34 000 inimese kogu riigist, avaldati esmaspäeva hilisõhtul.

Hiina ei arvesta ametlikes andmetes asümptomaatilisi nakkusjuhte, mis võib selgitada erinevust nakkusjuhtumite koguarvu ja tegelike nakatunute arvu vahel.

Kolmapäeval avaldatud riikliku tervishoiukomisjoni andmetel on riigis 87 027 nakatunut ning 4634 koroonasurma.

Hiina on viirusepuhangu riigis väidetavalt kontrolli alla saanud ning oli ainus suur majandus, mis teatas sel aastal positiivsest majanduskasvust, seda pärast piirangute leevendamist ettevõtetele ja siseriiklikule reisimisele.

Isegi Wuhanis "pole nakatunute arv nii suur kui New Yorgis (septembriks 23 protsenti), mis ilmselt tähendab, et (Hiina) valitsuse püüded viirust kontrolli alla saada olid kiired ja tõhusad", lausus Huang.

Võimud on kiirustanud testima kümneid miljoneid inimesi, et kohalikud väikesed viirusepuhangud kontrolli alla saada.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: