Venemaa lahkub avatud taeva lepingust

{{1610711400000 | amCalendar}}
Vene sõjaväelennuk
Vene sõjaväelennuk Autor/allikas: SCANPIX/TASS

Venemaa lahkub külma sõja järgsest avatud taeva lepingust, mis lubab sellega ühinenud riikidel teha relvastamata vaatluslende teiste riikide territooriumide kohal.

Tegemist on rahvusvahelise lepinguga mille allkirjastasid 1992. aastal Euroopa Julgeoleku- ja Koostööorganisatsiooni (OSCE) 23 riigi esindajad. Venemaa ratifitseeris leppe 2001. aasta 26. mail.

USA lahkus lepingust eelmisel aastal.

Vene välisministeerium tõi otsuse põhjenduseks edusammude puudumise toimiva lepingu säilitamiseks ja ütles, et alustab riiklikke protseduure sellest lahkumiseks.

"Venemaa esitas selged lepingu aluspõhimõtetega kooskõlas ettepanekud selle eluvõimelisuse säilitamiseks uutes oludes. Kahetsusega nendime, et need ei saanud USA liitlastelt toetust," seisis avalduses.

Avatud taeva leping on üks osa OSCE julgeoleku- ja usaldusmeetmetest. Lepingu eesmärk on riikidevahelise avatuse, julgeoleku ja usalduse suurendamine.

Tuntuimad leppe alusel läbi viidavad toimingud on liikmesriikide sõjaliste ekspertide vaatluslennud teiste liikmete territooriumi kohal.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: