Trump lahkub Valgest Majast mitu tundi enne Bideni ametissevannutamist

Donald Trump ja Joe Biden.
Donald Trump ja Joe Biden. Autor/allikas: SCANPIX / AFP

USA president Donald Trump lahkub Valgest Majast kolmapäeval mitu tundi enne seda, kui tema mantlipärija Joe Biden Ühendriikide 46. riigipeaks vannutatakse, teatas reedel ametiisik.

Trumpist saab esimene riigipea pooleteise sajandi jooksul, kes oma järeltulija inauguratsioonil ei osale. 

Anonüümsust palunud ametniku sõnul läheb Trump oma Mar-a-Lago golfiklubisse Floridas, mis on tema seaduslik residents ning millest saab pärast Valget Maja tema kodu.  

Trump peaks olema Washingtonist lahkunud tublisti enne seda, kui Biden täpselt keskpäeval Kapitooliumi trepil ametivande annab.

Trump püüdis üle kahe kuu ümber pöörata 6. novembri valimiste tulemusi, esitades erinevaid väiteid valimispettustest. Ta ei ole ka Bidenit valimisvõidu puhul õnnitlenud. 

6. jaanuaril esines Trump Washingtonis hulgale oma pooldajatele ja väitis, et nad peavad valimistulemuste vastu välja astuma. Ülesköetud rahvahulk jooksis seejärel tormi kongressihoonele, katkestades kongressi ühisistungi Bideni võidu kinnitamiseks. 

Ametiisikud on äsjase märuli ja koroonaviiruse pandeemia tõttu ärgitanud inimesi jälgima ametisseastumit internetist ja televisioonist. 

Tavaliselt on ametistlahkuvad presidendid seisnud oma ametijärglaste kõrval Kapitooliumi trepil ja jälginud neid vannet andmas, näidates nõnda toetust võimu üleminekule. 

Trump, kelle suhtes esindajatekoda pärast Kapitooliumi märulit teist korda tagandamisprotseduuri algatas, rikkus ka teist protokolli, keeldudes kutsumast Bidenit ja tema abikaasat Jilli Ovaalkabinetti traditsioonilisele teejoomisele.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: