Trump andis armu Lil Wayne'ile ja Steve Bannonile

Donald Trump
Donald Trump Autor/allikas: SCANPIX/ZUMAPRESS.com

USA president Donald Trump andis teisipäeval armu kümnetele inimestele, nimekirjas olid ka räppar Lil Wayne, Detroidi endine linnapea Kwame Kilpatrick ja Steve Bannon.

Tuntumatest isikutest said armu ja kommuteerimisi järgnevad inimesed:

- Räppar Dwayne Carter, kes on tuntud kui Lil Wayne. Carter tunnistas end eelmisel aastal süüdi ebaseaduslikus relvaomamises. Trump leevendas ka teise muusiku Bill Kapri karistust, too kannab vanglakaristust võltsimise eest.

- Elliott Broyd, kes tunnistas end oktoobris süüdi ebaseaduslikus lobitöös. Broyd aitas aastaid rahastada USA vabariikliku partei kampaaniaid.

- Shalom Weiss, kes mõisteti süüdi rahapesus ja kannab USA ajaloo pikimat vanglakaristust.. Pärast kautsjoni maksmist põgenes ta USA-st Austriasse ja elas seal prostituudiga luksushotellis. Lõpuks ta tabati ja mõisteti 835 aastaks vangi. 

- Palm Beachi retinoloog Salmon Melgen, kes esitas USA valitsusele võltsituid arveid. Melgeni kommuteerimist toetas New Jersey osariigi demokraatliku partei senaator Robert Menendez. USA prokuratuur kahtlustas, et Melgen toetas Menendezi valimiskampaaniat, kuid lõpuks süüdistused Menendezi vastu tühistati.

- Anthony Lewandowski, kes eelmise aasta augustis mõisteti ärisaladuste varastamise eest 18 kuuks vangi.

- Todd Boulanger, kes tunnistas end süüdi vandenõus ja pettuses.

- Arizona osariigi endine kongressisaadik Rick Renzi, kes mõisteti 2013. aastal süüdi korruptsioonis ja rahapesus. USA prokurörid süüdistasid teda kindlustusettevõtte rüüstamises, mis aitas tal rahastada 2002. aasta valimiskampaaniat.

- Aviem Sella, kes on Iisraeli kodanik ja keda süüdistati spionaažis seoses Jonathan Pollardi afääriga. Sellale armuandmist taotles Iisraeli peaminister Benjamin Netanyahu isiklikult, teatas Valge Maja oma avalduses.

Tingimuslikult sai armu California osariigi endine kongressisaadik Duke Cunningham, kes 2005. aastal tunnistas end süüdi altkäemaksu andmises.

Karistusaega vähendati veel Kwame Kilpatrickul, kes mõisteti 2013. aastal süüdi 24 vandenõus, väljapressimises, altkäemaksu võtmises ja maksudest kõrvalehoidumises. Kilpatrcik oli aastatel 2002-2008 Detroidi linnapea.

Kokku andis USA president Donald Trump viimasel ametisoleku päeval armu 73 inimesele.

Trump oli arutanud ka endale ennetavat armuandmist, kuid nõustajad olid hoiatanud presidenti, et see oleks enneolematu tegevus.

Vastuolulisi USA presidentide armuandmisi ja kommuteerimisi on toimunud ka eelmiste administratsioonide ajal. 

Eelmine USA president Barack Obama vähendas Puerto Rico rahvuslase Oscar Lopez Riviera karistust. Riviera oli seotud mitme surmava pommiplahvatusega 1970. aastatel. Teiste seas andis Obama armu veel Ian Schraggerile, kes kandis vangistust maksudest kõrvalehoidmise pärast. Samuti oli Obama armuandmiste nimekirjas kindral James Cartwright, kes jäi FBI-le vahele valetamisega.

1858. aastal andis USA president James Buchanan armu mormoonide juhile Brigham Youngile, kes vastutasuks aktsepteeris föderaalvalitsuse võimu Utah´i osariigis.

Bill Clinton andis armu oma poolvennale Roger Clintonile, kes 1985. aastal mõisteti süüdi kokaiinikaubanduses.

Toimetaja: Karl Kivil

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: