X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Galerii: Viljandi linn pani Joala kuju kasti

{{1612247100000 | amCalendar}}

Viljandi Linnahoolduse töömehed alustasid teisipäeva hommikul vastakaid arvamusi esile kutsunud Jaak Joala monumendi ajutist kinni katmist. Kuju ümbritsemine kastiga võttis tund aega.

Viljandi linnavalitsus otsustas monumendi ajutiselt kinni katta, kuniks toimuvad täiendavad läbirääkimised Joala lese Maire Joalaga.

Maire Joala, kelle hinnangul rikub ausammas tema kui Jaak Joala kaubamärgi omaniku õigusi, on esitanud linnavalitsusele nõudekirja ja hagihoiatuse, milles nõuti hiljemalt 18. jaanuariks ausambalt lauljaga seotud isikuandmete eemaldamist ehk Jaak Joala nime, näo ja käte kujutiste eemaldamist monumendilt. Vastasel juhul lubas Maire Joala kohtusse minna.

Ausammas, mille püstitamise algatas MTÜ Meie Viljandi juhatuse esimees Harri Juhani Aaltonen (Isamaa), on kaasa toonud linnaelanike ja kunstiekspertide vastakad hinnangud. Monumendist sai viimastel nädalatel üks siseturismi tõmbenumbreid.

Viljandi linnapea Madis Timpson ütles ERR-ile, et kuju kaeti kinni Maire Joala palvel.

"Eelmise nädala lõpus tuli uus palve meile, et senikaua kuni nad peavad läbirääkimisi MTÜ-ga Meie Viljandi, võiks selle ausamba eksponeerimise lõpetada. Ja ma arvan, et oli väga mõistlik tulla vastu inimeste palvele," ütles ta.

Esmaspäeval saatis linnavalitsus ausamba püstitanud MTÜ-le rahastamislepingust taganemise hoiatuse juhuks, kui Meie Viljandil pole veebruari lõpuks ette näidata paberit, mis tõendab, et Jaak Joala kaubamärgi omanik Maire Joala on ausamba kavandi ja teostuse heaks kiitnud. Selline oli 50 000 euro saamise eeltingimus.

Linnapea Madis Timpsoni sõnul linnavalitsus Maire Joalaga kohut käima ei hakka.

Teisipäeval toimus Tallinnas Meie Viljandi, linnavalitsuse ja Maire Joala esindajate esimene kohtumine.

Meie Viljandi juhile Harri Juhani Aaltonenile sai seal selgeks, millisele eskiisile Joala õnnistuse andis ja mida tuleb nüüd samba juures muuta.

"Viljandi linnavalitsus pole ausamba kõrval olevat prügikasti suutnud eemaldada ja kahjuks ma olen seda muitu kord palunud, aga nii on. Teine on ees olev kuldne või pronksine tahvel, et äkki sinna paneks midagi muud. Kindlasti me kohtume uuesti, aga ennem seda me teeme ettepanekud, kuidas meie nägemusel võiks seda muutust teha," selgitas Aaltonen.

Muudatusi aga saab teha ainult koostöös samba autori Mati Karminiga.

 

Toimetaja: Urmet Kook, Grete-Liina Roosve

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: