Viljandi linn pakub Joala kuju ERM-ile

{{1652173260000 | amCalendar}}

Kui Viljandi linnavolikogu kaheksa linnavalitsuse liikme idee heaks kiidab, kingib linn lattu peitu viidud Jaak Joala skulptuuri koos seda ümbritsenud kastiga Eesti Rahva Muuseumile.

Muuseumis läheb kuju peitu fondihoidlasse ning tõenäoliselt ei näidata seda avalikult veel järgmise kümne aasta jooksul, kirjutab Sakala.

Kirjapandud plaani järgi võõrandatakse ausammas otsustuskorras koos kõigi õiguste ja kohustustega muuseumile ning selleks sõlmitakse kinkeleping.

Viljandi linnapea Madis Timpson ütles ERR-ile, et linn on suhelnud nii Eesti Rahva Muuseumi kui ka Jaak Joala lese Maire Joalaga ning mõlemad on kuju ERM-i jõudmisega päri. "Ja me arvasime tõepoolest, et tõmbaks sellele saagale vähemalt siitpoolt joone alla," kommenteeris Timpson otsust.

Sisuliselt teeb Viljandi linn ERM-ile 70 000 eurot maksva kingituse ning seetõttu peab otsuse heaks kiitma volikogu. "Vastavalt Viljandi linnas kehtivale korrale kõik vara, mille maksumus on üle 10 000 euro, mida me tehame võõrandada, peab minema volikogust läbi. Mis seda summat puudutab, siis minu arvamus on, et 70 000 eurot Eesti Rahva Muuseumile, no minul küll sellest kahju ei ole, see läheb õigesse kohta," leidis Timpson.

Linnapea kinnitusel tunti kuju vastu huvi mitmelt poolt, aga linn seadis esikohale Maire Joala soovid. "Ja tema soov oli, et seda kuskil avalikult ei eksponeeritaks ja me pidasime vajalikuks seda arvestada. Nii nagu mina ütlesin juba aasta aega tagasi, et mina Maire Joalaga kohtusse ei lähe, ma pean seda eetiliselt vastuvõetamatuks."

Eesti Rahva Muuseumi (ERM) direktori Kertu Saksa sõnul on objekt kultuurilooliselt huvitav ning ERM-i huvitab see koos skulptuurile hiljem lisatud kastiga.

Joala ausamba ERM-ile kinkimine tuleb volikogus arutlusele maikuu viimasel neljapäeval toimuval istungil.

Skulptor Mati Karmini loodud Jaak Joala monumendi paigaldamine. Autor/allikas: Olev Kenk/ERR

Toimetaja: Mirjam Mäekivi

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: