Michali hinnangul jätkab Keskerakond ühel või teisel kujul Tallinnas võimul

Foto: Tallinna linnavalitsus

Erakondadel on valmimas programmid ja nimekirjad oktoobriks toimuvateks kohalikeks valimisteks. Seisukohti ja kandidaate hakatakse tutvustama suvel. Plakatikampaania algab aga seekord hiljem, kuna seadus ei keela enam enne valimisi teha agitatsiooni.

Reformierakonna Tallinna linnapea kandidaat Kristen Michal ütles, et veel on raske hinnata, kas Keskerakonna ainuvõim pealinnas jätkub. Reformierakond ei välista pealinnas koalitsioonipartnerina ühtegi erakonda, ka EKRE-t mitte.

"Ma arvan, et Keskerakond on väga tõenäoliselt järgmises koalitsioonis, mis iganes kujul, see sõltub kõik valimistulemustest," ütles Michal.

Keskerakonna Tallinna nõukogu pole ametlikult linnapea kandidaati veel kinnitanud. Ilmselt on linnapea kandidaat praegune linnapea Mihhail Kõlvart. Peasekretär Andre Hanimägi ütles, et Keskerakonna eesmärk on valimised võita ja jätkata pealinnas üksi.

"Tõenäoliselt valimiste põhiküsimus saabki olema see, et – mitte kuidas teha ühet või teist asja paremini, vaid – kuidas Keskerakonnalt see võimalus ära võtta," nentis Hanimägi.

Eesti 200 Tallinna piirkonna juht Marek Reinaas märkis, et sellist asja, et Keskerakond või mõni teine erakond suudaks enam kui pooled linnavolikogu toolidest täita, tema hinnangul ilmselt ei juhtu. "Meie läheme kindlasti koalitsiooni, kui see toobki kaasa muudatusi. Niisama tiksuma ei ole mõtet linnavalitsusse minna," lausus Reinaas.

Eesti 200 linnapeakandidaat selgub mais. Eesti 200 osaleb kohalikel valimistel esimest korda ja läheb oma nimekirjaga välja 79 omavalitsusest vähemalt 50-s.

Sotsiaaldemokraatliku erakonna linnapeakandidaadi Raimond Kaljulaidi hinnangul on lisaks Tallinna koalitsioonile huvitav jälgida, väiksemate erakondade hakkamasaamist. Väiksemad on tema hinnangul sotsiaaldemokraadid, Isamaa ja Eesti 200.

"Saab olema huvitav jälgida ka seda, millised nendest kolmest väiksemast erakonnast teevad tugevama tulemuse ja millised nõrgema. Ma arvan, et see annab meile ka tegelikult indikatsiooni, milliseks võivad kujuneda 2023. aasta riigikogu valimised," lausus Kaljulaid.

Valimisprogrammid pealinna valimisteks on erakondadel peaaegu valmis ja neid hakatakse tutvustama kevadel. Tõsisem kampaania algab pärast augustis toimuvaid presidendivalimisi, ütles Kristen Michal. "Kui vaadata poliitilist sfääri, siis ilmselt presidendivalimised on ikkagi valitsuse tegevuse järel järgmine suur poliitiline teema," nentis ta.

Plakatid ilmuvad tänavatele hiljem kui tavaliselt, ütlevad erakondade esindajad. Ettevalmistused on juba tehtud.

Kohalikud valimised on 17. oktoobril.

Toimetaja: Marko Tooming

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: