Lätis saab osa lapsi uuel nädalal koolimajja õppetööle naasta

Kuigi Lätis on karmid piirangud suutnud nakatumist pisut vähendada, ollakse selle tasemega veel Euroopas kuuendal kohal. Valitsus katsetab uut lähenemist haridus- ja majandusvaldkonnas: osa lapsi saab kooli ning taasavatakse osa iluteenuseid, kuid see-eest tuleb kohapeal järgida veel karmimaid nõudeid.

Lätis pole ilusalongidesse ja juuksuritesse viivaid treppe kaua isegi lumest puhastatud, sest iluteenused on keelatud juba kolm kuud. Juuksuritel lubati tegutseda pisut kauem, kuid detsembri keskpaigast keelati ka neil oma teenust pakkuda.

1.märtsist, pärast pikki vaidlusi pääsevad juuksurid, maniküürijad ja pediküürijad taas oma tööd tegema, teised iluteenuste osutajad peavad veel ootama. Juuksurite uksi pole veel lahtigi tehtud, kuid juba on moodustunud pikad järjekorrad ja tõenäoliselt tõuseb ka teenuse hind.

Läti majandusminister Janis Vitenbergs ütles, et uue mudeli puhul tuleb ettevõtjatel kasutusele võtta uued meetmed.

"Teenindada tohib vaid etteregistreeritud kliente. Ruumis, mis on väiksem kui 25 ruutmeetrit, võib korraga asuda vaid üks teenuse saaja. Klientide teenindamise vahel peab pidama vähemalt 20 minutit vaheaega. Teenindaja peab kandma maski ja loomulikult ka teenuse saaja," selgitas minister.

Osa 1.-4.klassi lapsi pääseb esmaspäevast jälle kooli. Seda aga vaid 25 omavalitsuses, kus kahe nädala nakatumisnäit 100 000 elaniku kohta jääb alla 200.

Kõik, nii õpilased kui ka koolitöötajad, peavad õppeasutuses kogu aeg kandma maske, pedagoogidel tuleb vähemalt kord nädalas läbida laustestimine. Õpilased peaks kooli jõudma nii, et nad ei kasuta ühistransporti, rühmi tuleb vähendada ja liikumine koolimajas ümber korraldada nii, et teiste klassidega poleks kokkupuudet.

Läti haridusminister Ilga Šuplinska selgitas, et igal kolmapäeval avaldatakse nimekiri neist omavalitsustest, kus nakatumisnäit vastab turvalise kooli nõuetele.

Elektrooniline vaktsiinisoovijate järjekord aga on praeguseks ületanud 100 000 piiri. Ja nüüdsest on avalik ka valitsuse istungite osa, kus arutatakse koroonateemasid.

Toimetaja: Grete-Liina Roosve

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: