Pensionisambast lahkujatele eraldi investeerimisvõimalusi ei suunata

Teine pensionisammas.
Teine pensionisammas. Autor/allikas: Priit Mürk/ERR

Finantsinspektsiooni teatel ei plaani fondivalitsejad ja investeerimisühingud teisest pensionisambast lahkujatele uusi tooteid turule tuua. Suuremad pangad hakkavad pensionifondist lahkujatele pakkuma pensioni investeerimiskonto võimalust.

Finantsinspektsiooni juhatuse esimehe Kilvar Kessleri sõnul kaardistas inspektsioon pensionireformiga seotud muudatusi säästu- ja investeerimistoodetes, kuna pensionifondidest on vabanemas suur summa.

"Veebruari keskel oli avalduse teisest pensionisambast lahkumiseks teinud 101 199 inimest, kes kokku plaanivad fondidest sügisel välja võtta umbes 773 miljonit eurot. See on küll ainult 14 protsenti süsteemi kogusummast, kuid loodus tühja kohta ei salli. Soovisime mõista, kas raha välja võtvatele inimestele hakatakse jõuliselt pakkuma uusi säästu- ja investeerimistooteid, kuid praegu teavitatu kohaselt meie järelevalvatav finantssektor seda aktiivselt teha ei plaani," ütles Kessler.

FI teatel hakkavad kõik suuremad pangad pakkuma pensioni investeerimiskonto võimalust. Pensioni investeerimiskonto on tulevase pensionäri nimel pensioniregistri kontohaldurist pangas avatud konto, millele laekub kohustusliku kogumispensioni makse ja mille arvel investeerib tulevane pensionär seaduses selgesti piiritletud investeerimisobjektidesse. 

Eelkõige vilunud investoritele mõeldud pensioni investeerimiskontode võimaluste kohta plaanivad pangad teavituskampaaniaid. Muid tooteid ja teenuseid pangad reformi tõttu turule endi sõnul ei too.

Fondivalitsejad ja investeerimisühingud ei plaani pensioni teise samba reformi tõttu turule ühtegi uut toodet tuua.

Finantsinspektsioon peab oluliseks, et pensioni teise samba ümberkorraldustega ei pakutaks tulevastele pensonäridele säästu- ja investeerimistooteid, mis oleksid klientide jaoks liiga riskantsed.

Pankade teatel on huvi investeerimis- ja säästutoodete vastu kasvanud pigem koroonapandeemia mõjul ja mitte otseselt pensionireformist.

Pensionifondide valitsejad prognoosivad vähest vabatahtlike pensionifondide müügimahtude kasvu. Kuivõrd valdav osa turul tegutsevatest investeerimisühingutest ei paku oma teenuseid ja tooteid alustavatele investoritele, siis nemad oma pakutavate investeerimistoodete osas müügimahtude kasvu ei eelda.

Finantsinspektsiooni kaugkontrollis osales üheksa panka, 11 fondivalitsejat ja viis investeerimisühingut.

Toimetaja: Barbara Oja

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: