Võimud saatsid Navalnõi karistuskolooniasse, kus kinnipeetavad kaovad

Venemaa võimud viisid opositsiooniliider Aleksei Navalnõi üle karistuskolooniasse IK-2, mis on tuntud karmi režiimi ja kinnipeetavate kadumiste poolest.
Eelmisel nädalal toimetasid valvurid Navalnõi Moskvast 100 kilomeetri kaugusele Pokrovisse IK-2 karistuskolooniasse. Seal peab Navalnõi kandma kahe ja poole aasta pikkust karistust, teatas The Times.
Venemaa vanglateenistuse direktori sõnul algas Navalnõi tapiga saatmine - see on salajane protsess, mille käigus süüdimõistetud inimene toimetatakse teise vanglasse advokaatide või lähedaste teadmata.
"Minu allikate kohaselt on Navalnõi juba IK-2 juures ja sealsed kinnipeetavad teavad juba sellest," ütles Venemaa vangide õiguste eest võitleja Ruslan Vakhapov.
"Kinnipeetavatele ei meeldi tundmatud ja nad pole rahul Navalnõi saabumisega. Nende kõigi elu võib nüüd vanglas muutuda," lisas Vakhapov.
Venemaa opositsiooniaktivisti Konstantin Kotovi sõnul on IK-2 koloonia tingimused rasked ja kinnipeetavad "lihtsalt kaovad". Kotov veetis IK-2-s poolteist aastat, kuna ta oli Venemaa võimude hinnangul rikkunud avalike kogunemiste reegleid.
"Vangla administratsioon kontrollib süüdimõistetuid täielikult: te ei saa teha midagi, mis pole päevakavas. Ja kui proovite oma õiguste eest seista, saate kirjalikke hoiatusi. Teistel kinnipeetavatel oli keelatud minuga rääkida. Nad võivad Aleksei jaoks midagi sarnast välja mõelda," ütles Kotov.
Karistuskoloonia IK-2 kinnipeetavad elavad kahekorruselistes barakkides ning töötavad õmblustöökojas, puidutöötlemisüksuses ja värvipoes. Territooriumil on puidust õigeusu kirik, mida vangid saavad kasutada.
"Neil on päevas umbes tund vaba aega," lisas Kotov.
Kotovi advokaadi Maria Eysmonti sõnul oli IK-2 ainus karistuskoloonia, kus ta pidi mõnikord ootama klienti viis või kuus tundi.
"Seal tehakse kõik poliitvangide isoleerimiseks," ütles Eysmont.
Lääneriikide valitsused nõudsid Navalnõi viivitamatut vabastamist pärast seda, kui ta mõisteti eelmisel kuul süüdi tingimisi karistuse tingimuste rikkumises. Ka Euroopa inimõiguste kohus nõudis Navalnõi viivitamatut vabastamist, kuid Moskva keeldus.
Toimetaja: Karl Kivil