Politoloog: Navalnõi esimene eesmärk pole enda valijaskonda suurendada
Politoloog Abbas Galljamovi sõnul ei ole Kremli kriitiku ja opositsioonipoliitiku Aleksei Navalnõi esimene eesmärk endale valijaskonna juurdevõitmine, vaid president Vladimir Putini võimult kukutamine. "Välisilm" uuris, mis mees on Aleksei Navalnõi.
Aastal 2013 kandideeris Aleksei Navalnõi Moskva linnapeaks, aga juba siis rääkis ta mitte ainult pealinna, vaid kogu Venemaa valupunktidest.
"Eesti, Balti riigid, Ida-Euroopa riigid on näide sellest, et institutsionaalsed reformid viivad selleni, et isegi vaesed riigid elavad paremini kui Venemaa, kellel on kolossaalsed maavarad, kes on saanud viimastel aastatel kolossaalse raha ressursside müümisega. 15 aasta jooksul me müüsime naftat ja gaasi kolme triljoni dollari eest - ja mida me saime?" rääkis Navalnõi.
Moskva linnapea valimistel sai Navalnõi 28 protsenti häältest. See oli nii palju ja nii ootamatu, et Kreml ei lubanud Navalnõid enam mitte ühelegi valimisele. Selle põhjenduseks toodi, et kriminaalkorras karistatud isik ei saa mitu aastat mitte kuskile kandideerida.
Navalnõi aga tegi oma YouTube'i kanalist täisväärtusliku meedia, milles rääkis korruptsioonist Vladimir Putini lähiringkonna seas. Aastal 2017 avaldatud film "Ta ei ole teile mingi Dimon" tollase peaministri Dmitri Medvedevi paleest viis protestimeeleavaldustele Moskva kesklinnas.
Üle-eelmisel aastal käivitas Navalnõi niinimetatud "Targa hääletamise" kampaania, milles pakkus oma toetajatele võimalust hääletada ükskõik millise kandidaadi, ainult mitte Ühtse Venemaa poolt. Kampaania pandi proovile Moskva linnaduuma valimistel, kuhu ei lubatud mitte ainult Navalnõid, vaid mitte ühtegi opositsioonikandidaati.
"Ükskõik millist Ühtse Venemaa saadikute arvu langust peame me eduks. Eelmine kord sai Ühtne Venemaa 40 mandaati 45-st. Kui nad saavad mõnevõrra vähem, see oleks juba hea. Me loodame, et saame neid koomale suruda," ütles Navalnõi.
Ühtse Venemaa saadikuid on nüüd pealinna volikogus mitte 40 vaid 25. Sellisele opositsiooni võdukäigule tuleb lõpp teha, otsustati Kremlis.
"Navalnõi pandi vangi, sest ta on reaalne oht režiimile. Meil on septembris riigiduuma valimised ja Ühtse Venemaa reiting on praegu 30 protsenti. Navalnõi on ainus, kes suudab takistada Kremlit kasutamast oma administratiivset resurssi, et saada 3/4 mandaatidest, nagu on Kremlil plaanis," ütles politoloog Abbas Galljamov.
Samas isegi liberaalse uuringukeskuse Levada andmetel ei kasvanud Navalnõi toetajaskond ka pärast tema mürgitamist ja Putini paleest tehtud filmi ilmumist. Teda toetab umbes 17 protsenti venemaalastest.
"Navalnõi on protestipoliitik. Valijaskonna suurendamine on tema jaoks teise- või isegi kolmandajärguline eesmärk. Tema eesmärk number üks on kukutada Putini ja Ühtse Venemaa reitingud. Kui te vaadate tema tegevusele, siis näete, et tema päevakava keskpunkt ei ole ta ideed ja ettepanekud nagu igal normaalsel Lääne poliitikul, kes püüab oma reitingut tõsta. Navalnõi räägib mitte endast, vaid Putinist, Ühtsest Venemaast, Vene probleemidest," selgitas Galljamov.
Navalnõil on Venemaal palju kriitikuid, kelle arvates ta on liiga jõhker ja isegi autoritaarne juht, kes ei sobi demokraatliku opositsiooni liidriks. Need, kes tunnevad Navalnõid isiklikult, ei ole sellega nõus.
"Mul ei ole tekkinud muljet, et Navalnõi on jõhker. Mul tekkis mulje, et ta on väga hea organisaator, ja seetõttu, et tal on sellised organisaatoriomadused, et ta teab, kuidas on vaja teha, ja ta võib seda otse öelda. Mõne jaoks võib see liiga jõhkralt kõlada," rääkis Vene poliitaktivist Jevgenia Tirikova.
"Ühele autoritaarsele liidrile seisab vastu teine autoritaarne liider - see on klassika. Kõik mitteautoritaarsed inimesed ei pea vastu sellele "võidujooksule surmaga", ei suuda sellele julmale süsteemile vastu panna," ütles Galljamov.
Putin ja Navalnõi võivad mõlemad olla autoritaarsed, aga kui Putin peidab oma peret, siis Navalnõi kätub nagu armastav abikaasa ja isa. Ja talle antakse ka vastu armastust.
"Kui juhtus see lugu mürgitamisega, siis kuidas Julia reageeris? See oli väga ennastalgav, konkreetne, tugev - eeskuju meile kõigile. Nii peabki käituma tõeline abikaasa," ütles Tirikova.
Samuti heidetakse Navanõile ette tema pooldavat suhtumist vene natsionalismi, kuigi see oli rohkem kui kümme aastat tagasi.
"Sellega püütakse teda diskrediteerida. Jah, ta eksperimenteeris vene natsionalismiga oma karjääri alguses, sellega ta püüdis suurendada oma valijaskonda. Putin oli siis veel populaarne, režiim oli tugev ja klassikaline liberaalne kriitika ei töötanud. Ja see fakt, et Navalnõi sai sellest aru, näitab, et tal on hea poliitiline vaist," rääkis Galljamov.
"Välisilma" stuudios külas olnud ERR-i Moskva korrespondent Anton Aleksejev ütles, et natsionalismist loobudes käitus Navalnõi nagu tõeline poliitiline loom.
"Kui ta mängis natsionalistidega, siis natsionalistid olid väga tugev jõud, aga viie aasta jooksul natsionalistlik liikumine, kus oli mitusada väikest organisatsiooni, tehti maatasa FSB ja politsei poolt. Need on paremäärmuslased, inimesed, kes tihti võivad olla vägivaldsed. Navalnõi kunagi nägi ennast natuke nii, et kui nemad oleks näiteks IRA (Iiri Vabariiklik Armee), siis tema on Finn Sein ehk selle poliitiline tiib. See oli poliitiliselt moes. Kui ta nägi, et natsionalistid on jõuetud, ei käi hääletamas, on põrandaalused, siis ta loobus neist," selgitas Aleksejev.
Praegu on aga Navalnõi vähemalt kaks ja pool aastat vangis. Peale selle sai ta möödunud laupäeval ligi üheksa tuhat eurot trahvi sõjaveterani laimamise eest.
"Ta on nii julge, et tuli tagasi selle süsteemi käppade vahele. Ja nüüd, kui ta on täitsa abitu vangis, nende täieliku kontrolli all, võib tema vastu mida iganes fabritseerida. Need on väga alatud meetodid. Ja mul on kahju sellest veteranist, keda niimoodi ära kasutatakse," kommenteeris Tirikova.
"Mis on praegu tõesti tähtis, on see, et Navalnõi on kõige efektiivsem võitleja praeguse režiimi vastu. Kõik muu on hetkel teisejärguline," sõnas Galljamov.
Toimetaja: Merili Nael