Orban tahab luua Euroopas uue parempoolse liikumise

Ungari peaminister Viktor Orban
Ungari peaminister Viktor Orban Autor/allikas: SCANPIX/REUTERS/Eva Plevier

Ungari peaminister Viktor Orban tegi reedel üleskutse luua Euroopas uus parempoolne jõud "meie tüüpi inimestest", kes tahavad kaitsta peresid ja kodumaad.

"Euroopas peaks olema poliitiline kodu meie tüüpi inimestele, kes tahavad kaitsta perekondasid, kaitsta oma kodumaad, kes mõtlevad rahvusriikide koostöötamise, mitte Euroopa impeeriumi mõistetes," teatas Orban.

"Me peame tegema tööd selle loomiseks. Ma arvan, et selline poliitiline suund oleks Euroopas otsustav jõud, lisas Orban.

Orban teatas, et peab kõnelusi "poolakatega", pidades silmas Poola parempoolset parteid Seadus ja Õiglus (PiS), aga ka Matteo Salvini ja Giorgia Meloniga, kes juhivad Itaalia rändevastaseid erakondi.

Päev enne üleskutset lahkus Orbani erakond Fidesz pika tüli järel Euroopa Parlamendi konservatiivsest Euroopa Rahvapartei (EPP) fraktsioonist.

Fidesz astus EPP-st välja vahetult pärast seda kui konservatiivne blokk hääletas reeglimuudatuse poolt, mis lubaks sel Fideszi demokraatiastandardite eiramise eest oma ridadest välja visata.

Fideszi liikmesus EPP-s peatati juba kahe aasta eest, mis tähendab, et ungarlased ei saanud esitada kandidaate EPP ametikohtadele ega osaleda koosolekutel. Formaalselt oli ta aga ikka veel EPP liige.

Toimetaja: Karl Kivil

Allikas: BNS/AFP

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: