Hiina otsustas Hongkongi poliitilise süsteemi põhjaliku muutmise

Hiina Rahvavabariigi (vasakul) ja Hongkongi (paremal) lipp.
Hiina Rahvavabariigi (vasakul) ja Hongkongi (paremal) lipp. Autor/allikas: SCANPIX / REUTERS / CARLOS GARCIA RAWLINS

Hiina kommunistliku režiimi juhid kiitsid teisipäeval heaks põhjalikud muudatused Hongkongi valimissüsteemile, mille järgi väheneb rahva valitud seadusandjate arv.

Muudatustega tagatakse, et enamikku erihalduspiirkonna seadusandjaid kontrolliks ja valiks Pekingi-meelsed komiteed.

"Rahvakongressi alalise komitee 167 liiget kiitsid muudatused heaks ühehäälselt," ütles Tam Yiu-chung, kes on Hongkongi ainus esindaja Hiina parlamendis.

"President Xi Jinping allkirjastas seadluse nende muudatuste vastuvõtmiseks," vahendas riiklik uudisteagentuur Xinhua.

Hongkongi 7,5 miljonit elanikku ei ole endiselt kindlad, mida uus seadus neile täpselt tähendab, kuna selle üksikasju ei ole veel avaldatud.

Teada on aga nii palju, et Hongkongi parlamendi kohtade arvu suurendatakse praeguselt 70 kohalt 90 kohani. Rahva poolt oleks valitud vaid 20 seadusandjat, võrreldes praeguse 35 saadikuga, ütles Tam. Enamuse ehk 40 liiget valivad Pekingi-meelsed komiteed.

Ülejäänud 30 mandaati täidavad "funktsionaalsed ringkonnad" ehk organid, mis esindavad teatud tööstuseid ja huvigruppe, mis on Pekingile ajalooliselt ustavad olnud.

Samuti hakatakse eelkontrollima kõigi valimistel kandideerijate poliitilisi vaateid.

Tami sõnul luuakse kontrollikomiteed Hongkongi võimude poolt ja kandidaatide heakskiitmisel on sõna linna uuel julgeolekuaparaadil.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: