Soome õigusteadlased kritiseerisid õiguskantsleri tegevust

Soome parlament.
Soome parlament. Autor/allikas: Aleksander Krjukov/ERR

Soome õigusteadlased kritiseerisid pärast parlamendi põhiseaduskomisjoni poolt valitsuse liikumispiirangute eelnõu tagasisaatmist õiguskantsler Tuomas Pöysti tegevust.

Kolm riigiõigusele spetsialiseerunud professorit avaldasid imestust, kuidas on võimalik, et valitsus kiitis heaks liikumist keelava seaduse eelnõu.

Teadlaste hinnangul ei saa samas poliitikutel nõuda, et nad oleksid kursis kõigi juriidiliste küsimustega. Seetõttu oli nende hinnangul üllatav, miks õiguskantsler ei juhtinud tähelepanu põhiseaduskomisjoni poolt hiljem kiiresti tuvastatud vastuoludele põhiseadusega.

Õiguskantsler vastutab ka Soomes valitsuse seaduslikkuse järelevalve eest. Eelkõige peab õiguskantsler jälgima põhi- ja inimõiguste kaitsmist. Valitsuse istungitel arutatavad dokumendid esitatakse õiguskantslerile läbivaatamiseks.

"Põhiseaduskomisjoni arvamus sunnib meid tõsiselt kontrollima, kui tõhus on valitsuse üle teostatav põhiseaduslik kontroll. Põhiseaduskomisjon on pärast koroonaviiruse epideemia puhkemist korduvalt kritiseerinud eriolukorraga seotud seaduse eelnõusid ja määrusi," ütles Helsingi ülikooli riigiõiguse professor Tuomas Ojanen.

Turu ülikooli riigiõiguse professori Janne Salmineni sõnul pole Soomes kunagi varem esitatud seadust, mis rikuks nii tugevalt põhi- ja inimõigusi.

"Põhiseaduskomisjoni hinnangu tõttu on peaministrist ja valitsusest peaaegu kahju. Õiguskantsleri büroo on lubanud valitsusel sellisesse lõksu astuda," ütles Salminen.

Turu ülikooli riigiõiguse professori Veli-Pekka Viljaneni sõnul ei tohi poliitiline surve mõjutada ametnike õiguslikke hinnanguid. 

"Põhiseaduskomisjoni arvamus ütleb palju selle kohta, kui edukalt on õiguskantsleri büroo oma õiguslikus hinnangus olnud," ütles Viljanen.

Lisaks õiguskantslerile on Soomes põhiseaduse kontrollija veel parlamendi õigusnõunik. Põhiseaduskomisjon konsulteeris enne oma arvamuse avaldamist ka õigusnõunikuga.

Õigusnõunik Petri Jääskeläinen märkas valitsuse ettepanekus mitmeid olulisi õiguslikke probleeme.

"Üldiselt pean ettepanekut väga problemaatiliseks, kus paljud piirangud on ebaproportsionaalsed ja annavad politseile liiga palju võimu," ütles Jääskeläinen.

Pöysti sõnul oli tegemist erandkorras koostatud erakordse valitsuse ettepanekuga, mida pole varem tehtud.

"Valitsuse ettepaneku ettevalmistamisel kaaluti erinevaid regulatiivseid mudeleid. Töös osalesid eksperdid erinevatest ministeeriumitest, sealhulgas justiitsministeeriumist. Rahvusvaheliselt kasutavad mitmed riigid liikumispiiranguid ja tervishoiuministeeriumi eksperdid toetasid neid," ütles Pöysti.

Piirangute proportsionaalsust oleks vajaduse korral võimalik olnud parandada ka parlamendis, lisas Pöysti. 

Peaminister Sanna Marin ütles kolmapäeval, et hindab õiguskantsleri büroo tehtud tööd.

"Isiklikult tunnustan tööd, mida ametnikud, eksperdid ja tervishoiuametnikud on teinud. Olukord on väga erakordne," ütles Marin.

Toimetaja: Karl Kivil

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: