USA hoiatas Hiinat Filipiinide ja Taiwaniga seoses

Hiina sõjalaevad Lõuna-Hiina merel
Hiina sõjalaevad Lõuna-Hiina merel Autor/allikas: SCANPIX/AFP

USA välisministeerium hoiatas Hiinat tegevuse eest, mida Filipiinid ja Taiwan näevad üha agressiivsemate sammudega ning meenutas Pekingile Washingtoni kohustusi oma liitlaste ees.

"Relvastatud rünnak Filipiinide relvajõudude, laevade või õhusõidukite vastu Vaikse ookeani piirkonnas, sealhulgas Lõuna-Hiina meres, käivitab meie kohustused vastavalt USA ja Filipiinide vastastikuse kaitse lepingule," ütles välisministeeriumi pressiesindaja Ned Price ajakirjanikele.

"Jagame oma liitlaste muret seoses Hiina üha jõulisema tegevusega Whitsuni ümbruses ja mujal regioonis," ütles Price.

USA sõjaväejuhid ja vaatlejad on hoiatanud Hiina kasvava ohu eest Taiwanile. Ühendriigid on müünud Taiwanile uuendatud sõjalennukeid, rakette ja muud kaitsevarustust ning saar elavdab ka enda kaitsetööstust, alustades ennekõike allveelaevade arendusprogrammiga.

Taiwani välisminister Joseph Wu ütles varem päeval, et Hiina saadab leppimiskatsete ja sõjalise heidutusega segaseid signaale Taiwanile, mida ta peab oma territooriumi osaks ning on lubanud emamaaga liita, mida vajadusel ka sõjalise jõuga.

Välisminister tõi näiteks 10 Hiina sõjalennukit, mis saadeti esmaspäeval Taiwani õhutõrje tuvastustsooni (ADIZ). Samuti saabus hiljuti õppusteks saare lähistele vetesse Hiina lennukikandja lahingugrupp. 

Autoritaarne Hiina peab demokraatlikku Taiwani endale kuuluvaks territooriumiks ja on lubanud selle kasvõi jõuga endale allutada.

Peking avaldab survet ka riikidele, kellel on Taiwaniga diplomaatilised suhted. 2019. aastal vahetasid poolt kaks Vaikse ookeani riiki, Saalomoni saared ja Kiribati, luues diplomaatilised suhted Hiinaga. 

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: