Egiptuses avastati 3400 aastat vana muinaslinn
Egiptuse arheoloogid teatasid reedel, et avastasid 3400 aastat vana "kadunud kuldse linna".
"Tegemist on suurima iidse linnaga, mis Egiptuses kunagi avastatud. Oleme sealt leidnud juba ehteid, värvilisi savinõusid, amulette ja iidsete kuninglike pitsatitega mudatelliseid," teatas Egiptuse endine arheoloogiaminister Zahi Hawass.
Linn leiti kuningate oru lähedal Luxoris. Egiptuse arheoloogide teatel on tegemist kõige olulisema avastusega, pärast vaarao Tutanhamoni hauakambri leidmist 1922. aastal. Mitmed linnaosad on hästi säilinud, sealhulgas pagaritöökoda.
"Arheoloogilised leiud on tuhandeid aastaid puutumata lebanud, muutes avastatud linna sama unikaalseks nagu Itaalia antiiklinn Pompei," teatasid arheoloogid.
Amenhotep III suri umbes 1354 aastat enne Kristust. Ta valitses ligi 40 aastat. Amenhotepi juhitud impeerium ulatus tänapäeva Iraagist Sudaanini.
Arheoloogid nimetasid linna Ateniks. Aten oli Vana-Egiptuse päikesejumal. Linnast põhja pool avastati samuti suur kalmistu. Surnuaia ulatus on veel välja selgitamata.
Egiptus tahab pärast koroonaviiruse epideemiast tingitud piiranguid oma turismisektorit taastada. President Abdel Fattah Al-Sisi on lubanud uute muuseumide ehitamiseks investeerida miljoneid dollareid.
Toimetaja: Karl Kivil