Riik plaanib lühendada elektrikatkestuse lubatud pikkust kolmele päevale

$content['photos'][0]['caption'.lang::suffix($GLOBALS['category']['lang'])]?>
Elektrikilp Autor/allikas: Priit Luts/ERR

Riik plaanib lühendada elektrikatkestuste lubatud pikkust 120 tunnilt 72 tunnile ja kaasajastada katkestuse puhul võrgutasude vähendamise määrad.

Suuremate elektrikatkestuste puhul analüüsib konkurentsiamet katkestuse põhjuseid, mõju ja ulatust ja teeb ettepanekud olukorra parandamiseks või rakendab sanktsioone.

Konkurentsiamet kirjutas juba möödunud suvel majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumile, et lühendada tuleks lubatud elektrikatkestuse aega ja välja tuleks töötada ka süsteem, mis elektrivarustuse kvaliteedi rikkumisel hüvitab tarbijatele kulud saamata jäänud energia hinna alusel ja seda ka jaotusvõrgu katkestuste puhul.

Nüüdseks on soovitatud määrus jõudnud kooskõlastusringile.

2019. aastal toimunud Võru elektrikatkestust analüüsides selgus, et nii Elering kui Elektrilevi rikkusid lubatud katkestuste kestuse aegu, mistõttu vähendati kompensatsiooniks võrgutasusid. Samas selgus, et Eleringi ostukulude vähendamine lõpptarbijani ei jõudnud, kuna kehtiv määrus seda ette ei näe.

Elektrilevi vähendas küll 915 kliendil võrgutasusid, kuid samas see ei puudutanud neid kliente, kes Võrus Eleringi katkestuse tõttu ilma elektrita olid. Lisaks kestsid Elektrilevi katkestused osade klientide jaoks päevi, samas võrgutasu vähendamine oli keskmiselt kaheksa eurot kliendi kohta – seda vastavavalt 16 aastat tagasi kehtestatud määrale.

Ameti hinnangul on 120 tunnine katkestus Eesti piires liiga pikk aeg. Juhtudel, kui elektrikatkestused kestavad kauem, oleks põhjendatud võrgutasude vähendamise määra sidumine saamata jäänud energia hinnaga.

Toimetaja: Barbara Oja

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: