Eesti saab teises kvartalis täiendavalt 150 000 doosi Pfizeri vaktsiini

{{1618401720000 | amCalendar}}
Foto: SCANPIX / REUTERS

Euroopa Komisjon saavutas ravimifirmaga BioNTech-Pfizer kokkuleppe, mille alusel tarnitakse teises kvartalis Euroopa Liidule varasemat graafikut ennetavalt 50 miljonit doosi Pfizeri vaktsiini, mis peaks tähendama Eestile 150 000 lisadoosi laekumist.

"Mul on hea meel teatada kokkuleppest BioNTech-Pfizeriga, et taaskord kiirendada vaktsiinide tarnet. Teises kvartalis tarnitakse Euroopa Liidule 50 miljonit doosi BioNTech-Pfizeri vaktsiini, mis olid varasema plaani kohaselt planeeritud neljandasse kvartalisse," ütles Euroopa Komisjoni president Ursula von der Leyen kolmapäeval tehtud pressiavalduses.

Sellega kasvab Pfizeri vaktsiinide tarne Euroopa Liidule teises kvartalis 250 miljonini, märkis von der Leyen ja lisas, et soovib BioNTech-Pfizerit tunnustada oma lubaduste õigeaegse täitmise ning vastutulelikkuse eest.

"Hea uudis on, et vaktsineerimine kiireneb kõikjal Euroopas. Liikmesriigid olid eilseks saanud üle 126 miljoni doosi vaktsiini ning mul on hea meel teatada, et tänaseks oleme ületanud 100 miljoni süsti piiri. Neist 100 miljonist on rohkem kui veerand teised doosid, mis tähendab, et 27 miljonit eurooplast on täielikult vaktsineeritud," jätkas von der Leyen.

Euroopa Komisjoni president lisas, et hoolimata edust tuleb vaadata ka tulevikku ning seepärast on vaja mõelda ka järgnevate vaktsineerimiste peale. "Mingil hetkel võime vajada uut vaktsiinidoosi saavutatud immuunsuse pikendamiseks ning kui tekivad uued viirusetüved, võime vajada vaktsiini ka nende vastu. Ja me vajame neid varakult ning piisavas koguses. Pidades seda silmas, peame keskenduma tehnoloogiatele, mis on oma headust tõestanud. Siin on mRNA vaktsiinidel selge koht," rääkis von der Leyen.

Sellest lähtuvalt alustab Euroopa Komisjon BioNTech-Pfizeriga uusi läbirääkimisi, mille sihiks on tagada EL-ile ajavahemikul 2021-2023 veel 1,8 miljardit doosi vaktsiini, teatas von der Leyen. Komisjoni sihiks on ka see, et mitte ainult vaktsiini tootmine, vaid ka selle komponentide valmistamine hakkaks toimuma Euroopas, lisas von der Leyen.

Komisjoni president lisas, et sarnaseid läbirääkimisi võidakse alustada ka teiste vaktsiinitootjatega.

Eesti peaks saama 150 000 lisadoosi

Kui lepe tootjaga peab, siis peaks Eesti saama 150 000 lisadoosi vastavalt riikide elanikkonna suuruse jagamise kavale.

Tervise- ja tööminister Tanel Kiik ütles "Aktuaalsele kaamerale", et Eesti ootab tootjalt kindlat tarnegraafikut.

"Nüüd ootame kindlasti tootjalt konkreetset tarnegraafikut ja numbreid kuude ja nädalate lõikes, mis annab võimaluse meie vaktsineerimisplaani taas kiirendada ja jõuda laiema elanikkonna vaktsineerimiseni mõnevõrra kiiremas tempos," ütles ta.

Kiige sõnul peaks lisadooside tarned Eestisse algama aprillikuus.

Toimetaja: Mait Ots, Merili Nael, Huko Aaspõllu

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: