X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Kalbu hooldekodu viirusepuhang sai alguse vaktsineerimisest loobunud töötajast

Foto: Olev Kenk/ERR

Raplamaal Kehtna vallas asuva Kalbu hooldekodu koroonaviiruse puhang sai alguse vaktsineerimisest loobunud ja haigestunud töötajast. Sotsiaalministeerium ei välista, et tulevikus peab sellistel ametikohtadel töötamiseks ennast vaktsineerima.

Ehkki Kalbu hooldekodu 36 elanikust said enamik märtsis teise koroonavaktsiini doosi, pole see hooldekodus haiguspuhangut ära hoidnud. Kokku on positiivse diagnoosi saanud 21 hooldekodu eakat klienti ja kaheksa töötajat, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Alguse sai see selle nädala alguses, kui terviseametile teadaolevalt viis töötajat on saanud positiivse testitulemuse. Seejärel juba kiiresti testiti ära ka kliendid ja saadi n-ö kolle kokku," rääkis terviseameti põhja regiooni juht Margit Kallas.

Hooldekodu pidava OÜ Balti Sotsiaalteenused juhatuse liige Rein Järvik kinnitas, et majja jõudis haigus vaktsineerimata töötaja kaudu. Seejuures on hooldekodu töötajatele vaktsineerimist pakutud, kuid 21 töötajast kaheksa otsustas võimalust mitte kasutada. Miks, Järvik kõigi puhul ei teagi.

"Ega kõik ei too oma põhjendusi välja. Lihtsalt ei soovi ja kõik. Ja mõni ei taha ka AstaZenecat või midagi sellist asja. Ega inimesed kõik ei avalda ju seda, mida või kuidas nad mõtlevad," ütles Järvik.

Ta lisas, et vaktsineerima sundida ta töötajaid ei saa. Sotsiaalministeeriumi sotsiaalala asekantsler Rait Kuuse on sellega nõus. Teisalt tõi ta välja, et tööandja peab oma riskianalüüsis ette nägema meetmed, millega nakatumisi ära hoida ja viimase võimalusena võib meetmeks olla ka vaktsineerimine, millest keeldumisel tekiks võimalus ka töölepingu lõpetamiseks.

Lisaks ei välista Kuuse, et tulevikus võib vaktsineerimine sellistes asutustes töötades muutuda kohustuslikuks.

"Täna on tööandja kohustus seda riskianalüüsi teha ja meetmeid tarvitusele võtta. Ma ei välista küll tulevikus seda, et hooldekodu personali osas, kes puutuvad inimestega vahetumalt kokku, need nõuded karmistuvad," rääkis Kuuse.

"Kahe otsaga asi. Meil ei ole see töötajate valik ilma selle nõudetagi. Kui me paneme veel rangemaid nõudeid peale, siis me oleme puhta ilma," kommenteeris Järvik.

Teistpidi paistab hooldekodu näitel, et vaktsineerimisest on olnud seal üksjagu kasu, sest haiglasse on sattunud vaid kaks inimest - üks töötaja ja üks klient.

"Oleme veel tänase päevani pääsenud sellistest ekstreemsündmustest. Hoolealused on suhteliselt heas olukorras," ütles Järvik.

"Võib ka siit arvata, et see põdemine või haigestumine ei ole siis ka nii raske nagu ilma vaktsineerimata oleks," sõnas Margit Kallas.

 

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: