Eesti tarbijahinnad tõusid aastaga 1,9 protsenti

{{1620364020000 | amCalendar}}
Riidekauplus.
Riidekauplus. Autor/allikas: Priit Mürk/ERR

Eesti tarbijahinnaindeks tõusis aprillis võrreldes märtsiga 0,4 protsenti ning võrreldes eelmise aasta aprilliga 1,9 protsenti.

Eelmise aasta aprilliga võrreldes olid kaubad 1,0 protsenti ja teenused 3,3 protsenti kallimad, teatas statistikaamet.

Tarbijahinnaindeksi muutus võrreldes eelmise aasta sama kuuga oli viimati suurem kui 1,9 protsenti möödunud aasta veebruaris, mil see oli 2,0 protsenti.

Statistikaameti juhtivanalüütiku Viktoria Trasanovi sõnul mõjutasid tarbijahinnaindeksit mulluse aprilliga võrreldes enim transpordiga seotud hinnamuutused.

"Bensiin oli 13,5 protsenti kallim ja diislikütus 1,6 protsenti odavam, sõiduvahendid kallinesid 6,1 protsenti, millest põhiosa andis kasutatud autode ning ka jalgrataste kallinemine," ütles Trasanov.

Suurem mõju indeksi muutusele oli veel kodudesse jõudnud elektri 20,3 protsenti hinnatõusul.

Toidukaupadest kallines möödunud aasta aprilliga võrreldes enim värske kala (16,3 protsenti), värske köögivili (16 protsenti), jahusegud (13,9 protsenti) ja väikelastetoit (11,7 protsenti). Odavnes kartul (25,6 protsenti).

Haridus- ja lasteasutuste indeksi tõus on tingitud lasteaia kohatasu soodustuste erinevast rakendamisest kohalike omavalitsuste poolt.

Märtsiga võrreldes mõjutas tarbijahinnaindeksit peamiselt toidu kallinemine. Värske köögivili kallines 8,1 protsenti, liha ja lihatooted 1,3 protsenti, värske puuvili 2,4 protsenti ning värske kala 9,3 protsenti.

Tarbijahinnaindeksi muutus. Autor/allikas: Statistikaamet

Eesti Pank:

Eesti Panga ökonomist Sulev Pert ütles hindade kasvu kommenteerides, et Eesti üldine hinnatase on nüüd sama kõrge kui 2019. aasta suvel.

"Tarbekaupade hinnakasvu on viimastel kuudel hakanud vedama autode (peamiselt kasutatud autode) kallinemine, mille hinnatõus oli aastaga 4,4 protsenti. Seda tasakaalustas riiete ja jalatsite ebatavaliselt järsk odavnemine (aastavõrdluses langus 3,4 protsenti)," ütles Pert.

Kuigi toiduainete tarbijahinnad on tänavu püsinud mulluse taseme läheduses, siis peagi jõuavad maailmaturu kõrgemad toormehinnad Eesti Panga hinnangul ka tarbijahindadesse.

"Toidutoormete kallinemist põhjustavad muu hulgas tarbimise kasv Aasia riikides ja koroonakriisi peatse lõppemise ootus," ütles Pert.

Veel märtsis olid Eesti toiduainete tootjahinnad (toidutööstuse väljamüügihinnad) 1,2 protsenti odavamad kui eelmisel aastal.

Toiduainete eesootavat hinnatõusu võib mõnevõrra pidurdada see, et toiduainete hinnatase on Eestis juba pea sama kõrge kui teistes Euroopa riikides (2019. aastal 97 protsenti Euroopa Liidu keskmisest).

"Hinnatõusu võib pidurdada ka Lidli kaubandusketi tulek Eesti turule," lisas Pert. "Hinnakasvu jätkumisse panustab samas tihe kaubavahetus Soomega, kus toiduainete hinnatase on ligi 20 protsenti kõrgem kui EL-i riikides keskmiselt."

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: