Sünde oli taas vähem kui surmasid, rahvaarvu kasvatab sisseränne

Piiriületus Helsingi Lääneterminalis enne tööreiside keelustamist.
Piiriületus Helsingi Lääneterminalis enne tööreiside keelustamist. Autor/allikas: Katriina Laine / Yle

1. jaanuaril 2021 oli Eesti rahvaarv 1 330 068 ehk 1179 inimest rohkem kui aasta varem. Loomuliku iibe läbi vähenes rahvaarv 2602 inimese võrra, kuid positiivne rändesaldo suurendas seda 3782 inimese võrra.

Eelmisel aastal sündis 13 209 last, mis on 890 võrra vähem kui aasta varem, teatas statistikaamet.

Statistikaameti juhtivanalüütiku Ethel Maasingu sõnul langes sündimus eelkõige nooremates vanuserühmades.

"Keskmine sünnituste arv langes igas sünnitusealiste naiste vanuserühmas, kõige enam aga 25–29-aastaste seas. Võrreldes varasemaga sündis rohkem neljandaid ja viiendaid, samas vähenes esimeste, teise ning kolmandate laste arv," ütles Maasing.

Eelmisel aastal suri 15 811 inimest, mis on 410 võrra rohkem kui aasta varem.

Surmade arv tervikuna oli veidi suurem kui kümnel varasemal aastal, mil aastane surmade arv püsis 15 200–15 800 vahel.  

"Sündide ja surmade vahe ehk loomulik iive oli praegusest madalam viimati 2005. aastal. Enne seda oli iive aga veelgi madalam, näiteks 1994. aastal vähenes rahvaarv selle tõttu enam kui 8000 inimese võrra," ütles Maasing.

Maakondade võrdluses püsib aastaid kestnud trend, mille kohaselt oli iive taas positiivne Harjumaal ja Tartumaal, negatiivne aga teistes maakondades.

"Selgelt eristus negatiivse iibe poolest Ida-Virumaa, kus on võrreldes teiste maakondadega sünnitusealiste naiste osakaal väiksem ning rahvastik vananev," lisas juhtivanalüütik.

Rahvaarvu muutus. Autor/allikas: Statistikaamet

Eestisse asus elama 16 209 inimest ja siit lahkus 12 427 inimest ehk välisrände saldo oli juba kuuendat aastat positiivne. Võrreldes aasta varasemaga oli sisseränne väiksem 1963 inimese ning väljaränne 374 inimese võrra.

Nii sisse- kui ka väljarändajate hulgas oli kõige rohkem Eesti kodanikke, kuid esimest korda pärast 2016. aastat oli eestlaste rändesaldo negatiivne. Riigist lahkus 6920, aga tagasi tuli 5900 Eesti kodanikku.

Kõige rohkem liiguti endiselt Eesti ja Soome vahel, ent üle kolme aasta on rändesaldo põhjanaabritega negatiivne ehk Eestist lahkus Soome rohkem inimesi, kui sealt siia sisse rändas.

Eesti kodanike ränne. Autor/allikas: Statistikaamet
Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: