Biden vestles Netanyahu ja Abbasiga eskaleeruvast vägivallast

{{1621137660000 | amCalendar}}
Joe Biden abikaasaga Valge Maja juures kopterisse siirdumas.
Joe Biden abikaasaga Valge Maja juures kopterisse siirdumas. Autor/allikas: SCANPIX / AP

USA president Joe Biden väljendas telefonikõnes Iisraeli peaministri Benjamin Netanyahuga laupäeval sügavat muret vägivallaspiraali pärast Iisraelis ja Gaza sektoris, teatas Valge Maja.

Kuus päeva väldanud kokkupõrked iisraellaste ja palestiinlaste vahel on juba põhjustanud hulgaliselt ohvreid surnute ja haavatutena. Biden väljendas "tugevat toetust" Iisraeli õigusele kaitsta end "Hamasi ja teiste terrorirühmituste" raketirünnakute eest.

"Ta taunis valimatuid rünnakuid, mis on tabanud linnu üle kogu Iisraeli," seisab Valge Maja avalduses. 

Kuid president rõhutas ka muret ajakirjanike julgeoleku pärast seoses Iisraeli õhurünnakuga, mis tegi Gazas maatasa hoone, kus paiknesid Associated Press ja teised meediaväljaanded. Samas hoones tegutses Hamas.

Netanyahu kinnitas, et Iisrael teeb kõik võimaliku kõrvalseisjate säästmiseks. 

Biden, kes seni oli Iisraeli-Palestiina pingeid napilt kommenteerinud, avaldas muu hulgas ka USA toetust kahe riigi lahendusele. 

Sama seisukohta väljendas president telefonikõnes Palestiina omavalitsuse juhile Mahmud Abbasile. Valge Maja andmeil kinnitas ta "kindlat pühendumust kahe riigi läbi räägitud lahendusele, kui parimale viisile saavutada Iisraeli-Palestiina konflikti õiglane ja püsiv lahendus".

Oma esimeses vestluses Abbasiga pärast ametisseasumist toonitas Biden vajadust lõpetada Hamasi raketirünnakud Iisraeli pihta. 

Abbas omalt poolt ärgitas Ühendriike sekkuma, et teha lõpp Iisraeli rünnakutele palestiinlaste vastu.

Palestiina uudisteagentuuri Wafa andmeil teavitas Abbas Bidenit olukorrast ja kinnitas, et teeb tööd Iisraeli agressiooni lõpetamise ja vaherahu saavutamise nimel.

Abbasi sõnul saavutatakse stabiilsus ja rahu, kui Iisrael lõpetab okupatsiooni, Ta väljendas valmisolekut teha igakülgset koostööd rahvusvaheliste vahendajatega.  

Iisrael materdas laupäeval Gaza sektorit õhulöökidega, tappes kohalike võimude andmeil 10 ühe pere liiget, Palestiina võitlejad vastasid raketitulega. 

Kokkupõrked jätkusid ka Läänekaldal. 

Kanada kutsus Gaza rünnaku järel ajakirjanikke kaitsma

Kanada rõhutas pärast Iisraeli laupäevast rünnakut Gaza sektoris hoonele, kus asuvad rahvusvaheliste meediaväljaannete esindused, ajakirjanike kaitsmise tähtsust. 

Kanada välisminister Marc Garneau ütles, et riik jälgib sügava murega olukorda Iisraelis, Gaza sektoris ja Läänekaldal ning kutsub kõiki pooli viivitamatult üles sammudele vägivalla lõpetamiseks, pingeleevenduseks ning kõigi tsiviilisikute, põgenike ja ajakirjanike kaitseks.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: