Gaza konflikt lõhestab USA demokraatlikku parteid

USA president Joe Biden
USA president Joe Biden Autor/allikas: SCANPIX/AFP/ANDREW CABALLERO-REYNOLDS

Gaza konflikt lõhestab USA demokraatlikku parteid. Vasakpoolsed demokraadid avaldavad president Joe Bidenile survet, et ta võtaks karmima hoiaku Iisraeli suhtes.

Bideni Iisraeli-poliitika peegeldab aastakümneid kestnud USA välispoliitilist doktriini. 

Mitmed demokraatliku partei poliitikud suhtuvad kriitiliselt, kuidas Bideni administratsioon toetab Iisraeli. Iisraeli suhtes kriitilised demokraadid saavad arvestada ka suure toetusega partei rohujuuretasandil, teatas Financial Times.

Demokraadid võitlevad juba avalikult omavahel, kuidas USA peaks reageerima Gaza konfliktile. 

"Kui USA toetab Iisraeli aastas nelja miljardi dollariga, on meil õigus nõuda, et nad austaksid kõigi inimeste, sealhulgas palestiinlaste inimõigusi," ütles pühapäeval vasakpoolne senaator Bernie Sanders.

"Praegu on vaja poliitikat, mis kaitseb Iisraeli julgeolekut. Kuid ka Palestiina territooriumil elavatel inimestel on õigus elada rahus ja väärikalt," lisas Sanders.

Mitmed USA demokraatliku partei vasakpoolsed kongressisaadikud kritiseerisid juba neljapäeval Iisraeli rünnakuid Hamasi vastu. Samuti kritiseeriti Bideni administratsiooni toetust Iisraelile. 

Mitmed teised demokraadid on Iisraeli suhtes samuti üha kriitilisemad. "Olen Iisraeli sõjategevuse pärast sügavalt murelik," ütles senati välissuhete komisjoni demokraadist esimees Bob Menendez. Ta on aga varasemalt Iisraeli toetanud. 

Pühapäeva õhtul teatasid 28 demokraadist senaatorit, et Gaza konfliktis tuleb sõlmida relvarahu.

Valge Maja suhtes avaldasid kriitikat ka USA moslemirühmitused. Mitmed moslemirühmitused blokeerisid pühapäeval Valge Maja korraldatud virtuaalset sündmust, kus tähistati Eid al-Fitri moslemifestivali.

Laupäeval suhtles Biden Iisraeli peaministri Benjamin Netanyahu ja Palestiina omavalitsuse presidendi Mahmoud Abbasiga. 

"USA president ütles Abbasile, et Hamas peab lõpetama rakettide tulistamise. President kinnitas tugevat toetust Iisraelile," teatas Valge Maja. 

Mitmed demokraadid avaldasid nädalavahetusel samuti toetust Iisraelile. 

"Kui mul palutakse valida terroriorganisatsiooni ja meie demokraatliku liitlase vahel, siis seisan Iisraeliga," ütles demokraadist kongressisaadik Ted Deutch.

Vabariiklased proovivad demokraatide uut sisetüli ära kasutada.

"Iisraeli-Palestiina konflikt paljastab lõhe demokraatide seas," ütles USA endise presidendi Donald Trumpi nõunik Jason Miller. 

Toimetaja: Karl Kivil

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: