IAEA: Iraani tuumategevuse inspekteerimise lepet pikendati kuu võrra
ÜRO tuumajärelevalveagentuur ja Iraan leppisid kokku Teherani tuumategevuse inspekteerimise leppe pikendamises ühe kuu võrra, teatas esmaspäeval Rahvusvaheline Aatomienergiaagentuur (IAEA).
"Tegevust jätkatakse nii nagu seni ühe kuu võrra 24. juunini," ütles IAEA peadirektor Rafael Grossi pressikonverentsil.
Iraani parlamendi esimees Mohammad Baqer Qalibaf ütles veel pühapäeval, et islamiriik ei jaga enam tuumaprogrammi valvekaamerate pilti ÜRO inspektoritega.
2015. aastal sõlmiti Iraaniga tuumalepe. Kokkuleppe kohaselt Iraan nõustus ÜRO järelevalvega ja samuti piirama rikastatud uraani tootmist.
2018. aastal USA president Donald Trump loobus kokkuleppest. Iraani vastased sanktsioonid taastati.
Eelmisel aastal võtsid Iraani parlamendiliikmed vastu seaduse, mis piiras ÜRO järelevalvet sõjaväerajatistele. Parlament ähvardas samuti igasuguse koostöö lõpetada, kui Trumpi kehtestatud sanktsioone ei tühistata.
Iraan väidab, et USA sanktsioonide tõttu on islamiriik alates 2018. aastast kaotanud 830 miljardit eurot. Iraani rahaühiku riaali väärtus langes 80 protsenti.
Pühapäeval olid mitmes Iraani provintsis elektrikatkestused. Katkestuses süüdistasid võimud madalat hüdroenergia tootlikkust ja krüptoraha tootmisele kuluvat energiat.
Krüptoraha teenib riigile raha, mis ägab USA sanktsioonide all, teatas The Times.
Vaatamata USA sanktsioonidele islamiriik jätkab uraani tootmise suurendamist.
USA välisminister Antony Blinken kahtleb, et Iraan tahab vähendada uraani rikastamist. "Ma arvan, et Iraan teab, mida ta tegema peab. Me pole veel näinud, kas Iraan on selleks valmis," ütles Blinken.
Toimetaja: Karl Kivil
Allikas: ERR/BNS