Läti valitsuskoalitsioon jätkab KPV LV-ta

{{1622626800000 | amCalendar}}
Läti peaminister Krišjanis Karinš.
Läti peaminister Krišjanis Karinš. Autor/allikas: Priit Mürk/ERR

Läti valitsuskoalitsioon jätkab erakonnata KPV LV, ütles kolmapäeval peaminister Krisjanis Karinš ajakirjanikele pärast kohtumist president Egils Levitsiga.

Koalitsiooni jäävad uuskonservatiivid, Arengu Poolt/Poolt, Rahvuslaste Ühendus ja Uus Ühtsus.

KPV LV ministrikohtadele esitati Marija Golubeva (Arengu Poolt/Poolt), Gatis Eglitis (uuskonservatiivid), Janis Vitenbergs (Uus Ühtsus). 

KPV LV-d esindasid valitsuses siseminister Sandis Girgens ja sotsiaalminister Ramona Petravica.

Vitenbergsist saab taas majandusminister, Golubevast siseminister, Eglitisest sotsiaalminister.

Koalitsioonierakonnad peaksid uue leppe allkirjastama kolmapäeval ning parlament muudatused valitsuses neljapäeval.

Eelmisel kuul otsustas Vitenbergs vahetada erakonda. Vitenbergs läks KPV LV-st Rahvuslaste Ühendusse, mis on samuti valitsuserakond.

Levits ja Karinš: koalitsioon peab valimisteni vastu

Läti president Egils Levits ja peaminister Krišjanis Karinš ütlesid kolmapäeval pärast kohtumist pressikonverentsil ajakirjanikele, et kompaktne valitsuskoalitsioon jätkab kuni järgmiste seimivalimisteni erakonnata KPV LV.

Presidendi sõnul oli kolmapäevase kohtumise ainus teema koalitsiooni olukord. 

"Koalitsioon leppis kokku, et töötab edaspidi kompaktsemas formaadis. Loodan, et ka valitsus jätkab uues formaadis tööd kuni järgmiste seimivalimisteni," ütles president.

Ta väljendas lootust, et koalitsiooni läbirääkimised tuleva aasta eelarve üle on edukad ja uut põhiseaduskriisi ei tule. "Eelarve suunistatakse arengule, ja mitte populistlikele lubadustele ja valitsuskabinet töötab seimivalimisteni," sõnas Levits.

Peaminister märkis, et ametisse saamisest saadik on tema eesmärk olnud riigi ja valitsuse stabiilsus ning eesmärkide saavutamine.

Ta nimetas muutusi koalitsioonis valitsuse töö pöördepunktiks. "Valitsuse püsikindlust on seatud kahtluse alla selle kinnitamisest alates. Arvan, et kuni poliitikud on valmis töötama ühiste eesmärkide nimel, suudab stabiilsuse säilitada ükskõik milline valitsus," rõhutas Karinš.

Läti haridusminister astus uuskonservatiivide seast välja

Läti haridusminister Ilga Šuplinska teatas kolmapäeval Uue Konservatiivse Partei (JKP) koosseisust lahkumisest.

Varem teatas Šuplinska kolmapäeval pressikonverentsil, et lahkub erakonnast, kui uuskonservatiivid ta ministrikohalt tagasi kutsuvad. Tema avalduse kohaselt lahkub ta ametist, sest peaminister Krišjanis Karinš esitas uue ministrikandidaadi, seimisaadik Anita Muižniece, kes nõustus selle ameti vastu võtma.

"Tänan koostöö eest. Hindan kõrgelt iga erakonna liiget, kes tegutses ausalt, julgelt ja targalt ning jätkab samas vaimus," seisis Šuplinska avalduses erakonnale.

Šuplinska oli haridusminister alates 23. jaanuarist 2019, mil kinnitati ametisse Karinši valitsus. Ta on Rezekne tehnoloogiaakadeemia professor, Latgale kultuuriseltsi juhatuse liige, Läti UNESCO komisjoni president ja ühiskonna nõukogu liige.

Toimetaja: Karl Kivil, Merili Nael

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: