Kuuba pealinna tänavatel patrullisid suured politseijõud

{{1626141540000 | amCalendar}}
Politseinikud Havanna tänaval patrullimas.
Politseinikud Havanna tänaval patrullimas. Autor/allikas: SCANPIX / AFP

Kuuba pealinna Havanna tänavatel patrullisid esmaspäeval pärast üleriigilisi spontaanseid kommunistliku diktatuuri vastaseid meelavaldusi suured politseijõud.

Tänavatel liikus koos politseijõududega ka kaigastega inimesi, keda režiim ilmselt oli organiseerinud protestijaid ohjeldama.

Kuuba presidendi Miguel Diaz-Caneli sõnul õhutasid sotsiaalmeedias proteste teiste seas Kuuba ameeriklased.

Diaz-Canel süüdistas ühtlasi Ühendriike majandusliku lämmatamise poliitikas, et õhutada riigis sotsiaalseid rahutusi.

Diaz-Canel ütles telepöördumises, et tema valitsus on püüdnud "astuda vastu ja ületada" arvukaid raskusi, mida on põhjustanud USA aastakümneid kestnud sanktsioonid kommunistliku saareriigi vastu.

Süüdistused järgnesid pühapäeval aset leidnud harukordsetele valitsusvastastele protestidele, milles osales hulgaliselt noori. Politsei ajas protestid laiali ning pidas kümneid inimesi kinni. 

Valitsusvastased meeleavaldused puhkesid Kuuba erinevates linnades ajal, mil riik on viimase 30 aasta raskeimas majanduskriisis, pidevalt esineb elektrikatkestusi ning koroonaviiruse pandeemia on süvendanud kroonilist toidu- ja ravimipuudust.

Kuubal on tavapäraselt lubatud rahvakogunemised üksnes piiramatut võimu omava kompartei toetuseks, kuid portaali Inventario teatel toimus pühapäeval koguni 40 erinevat valitsusvastast väljaastumist.

USA välisminister Antony Blinken ütles esmaspäeval, et Kuuba liider teeb vea, kui süüdistab puhkenud meeleavaldustes Ühendriike ja ei kuula selle asemel oma rahvast.

"Kuuba režiimi jaoks oleks raske viga tõlgendada saare kümnetes linnades toimunud proteste USA tegevuse tagajärjena," ütles Blinken.

USA on kasutanud Kuuba vastu sanktsioone alates 1962. aastast.

USA ja Kuuba suhted on eriti pingelised pärast seda, kui eelmine USA president Donald Trump taaskehtestas Barack Obama pingeleevenduse järel sanktsioonid.

Biden pole oma eelkäija karmi poliitikat leevendanud ning turismisektori kokkuvarisemine pandeemia tagajärjel viis Kuuba majanduse 2020. aastal 11-protsendilisse langusesse.

Borrell ärgitas Kuuba võime meeleavaldajaid kuulda võtma

Euroopa Liidu (EL) välispoliitikajuht Josep Borrell ärgitas esmaspäeval Kuuba võime rahumeelsete valitsusevastaste meeleavalduste lubamisele ja meeleavaldajate kaebuste kuulda võtmisele.

"Ma tahaksin kutsuda sealset valitsust rahumeelsete meeleavalduste lubamisele ja demonstrantide väljendatud rahulolematuse kuulda võtmisele," ütles Borrell pärast EL-i välisministrite kohtumist Brüsselis.

USA president Joe Biden tegi esmaspäeval samuti Kuuba valitsusele üleskutse võtta kuulda meeleavaldajaid, kes nõuavad lõppu repressioonidele ja vaesusele.

"Me seisame koos kuubalaste ja nende sulaselge üleskutsega vabadusele ja leevendusele pandeemia traagilisest haardest ja aastakümneid kestnud repressioonidest ja majanduslikust kannatusest, mida on neile põhjustanud Kuuba autoritaarne režiim," ütles Biden.

"Ühendriigid kutsuvad Kuuba režiimi võtma oma rahvast kuulda ja teenima sel olulisel hetkel nende huve," manitses USA riigipea.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: