Liimets: Eesti ei saada suursaadikut Valgevenesse

Foto: Siim Lõvi /ERR

Välisminister Eva-Maria Liimetsa sõnul ei saada Eesti Valgevenesse uut suursaadikut. Ministri sõnul oleks see sobimatu, kuna Eesti ei pea Lukašeknkot legitiimseks riigijuhiks ja volikirja esitamine tavapärases korras oleks tõlgendatav Eesti seisukoha muutusena, kirjutas Eesti Päevaleht.

Juuli alguses nimetas president Kersti Kaljulaid ametisse uue Valgevene suursaadiku Jaak Lensmenti, kes peaks volikirja andma üle Valgevene presidendile Aleksandr Lukašenkole.

Liimetsa sõnul ei kavatse Eesti saata uut Valgevene suursaadikut volikirjaga Alaksandr Lukašenko juurde.

"See oleks täiesti sobimatu, sest Eesti ega ka Euroopa Liit ei tunnista möödunud aasta augustis massiliste võltsimiste tähe all toimunud Valgevene presidendivalimiste tulemust," kirjutas Liimets Päevalehes ilmunud arvamusloos.

Liimetsa sõnul on Eestil neli valikut ehk kas minna edasi tavapärases korras, vähendada Eesti esindatuse taset ajutise asjuri nimetamisega, jätta volikiri üle andmata ja jätta suursaadik tööle enda pealinna või jätta edasised sammud astumata ning jätkata saatkonna vähendatud koosseisuga.

"Uue Eesti suursaadiku tegelik ametisse astumine Valgevenes, mis korraliselt peaks toimuma septembris alguses, sõltub meie hinnangust sealsetele oludele. Konsulteerime selleks tihedalt ka oma partnerite ja liitlastega, kes kõik näevad vajadust riikide samme omavahel koordineerida ning selles küsimuses ühtsust näidata. Välispoliitika koosnebki tuhandetest märgilistest detailidest," sõnas Liimets.

Toimetaja: Barbara Oja

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: