Iraani sõjalaev käis loata Eesti territoriaalvetes

Läänemerele sisenenud Iraani sõjalaev Sahand sõitis reede õhtul loata Eesti territoriaalvetesse, kuid lahkus siit pärast Eesti võimude korraldust.

"Eile õhtul pärast kella kümmet sisenes Peterburi suunduv alus Sahand Osmussaarest loodes Eesti territoriaalvetesse," ütles politsei- ja piirivalveameti (PPA) pressiesindaja Andra Jundas laupäeval ERR-ile.

Ta selgitas, et rahvusvahelise mereõiguse reeglite kohaselt võivad laevad rahumeelselt teise riigi territoriaalmerd läbida, kuid Eesti riigipiiri seadusest tulenevalt peavad välisriigi sõjalaevad läbisõidust teavitama välisministeeriumit vähemalt 48 tundi enne. Antud juhul Sahand seda ei teinud.

"Seega andis PPA merevalvekeskus, mis jälgib Eesti merealal liikuvaid laevu, Sahandile korralduse kurssi muuta ja lahkuda territoriaalvetest. Sahand suundus tagasi [Eesti] majandusvööndisse," teatas Jundas.

Laeva kogu ülejäänud sõit Eesti majandusvööndis möödus vahejuhtumiteta ning laupäeval kella kaheksa ajal hommikul sisenes laev Venemaa vetesse.

"Rahvusvahelise mereõiguse kohaselt on kõikide riikide laevadel õigus rahumeelseks liikumiseks meie majandusvööndis. PPA ülesanne on tuvastada majandusvööndit ja territoriaalmerd läbivad laevad. Seda teeme kas mereseireradaritega, seirekaameratega, lennusalga õhusõidukitega või laevastiku veesõidukitega. Jälgime ka laevade liikumist Eesti merealal selleks, et ei rikutaks mereõigusest tulenevaid reegleid ja Eesti seadusi ega pandaks toime õigusrikkumisi," selgitas PPA valmisoleku ja reageerimise büroo juhtivpiiriametnik Rene Hartõkainen ERR-ile.

Taani merevägi teatas reedel, et kaks Iraani sõjalaeva, ujuvbaasi Makran ja fregati Sahand, sisenesid neljapäeval Läänemerele. Arvatavalt osalevad Iraani sõjalaevad Vene laevastiku paraadil, mis peetakse 25. juulil Peterburis.

Toimetaja: Mait Ots

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: