Kreml: rahuleping Jaapaniga võimaldaks lõpetada Kuriilide küsimuse

{{1627297080000 | amCalendar}}
Foto: SCANPIX / AFP

Punkti Venemaa ja Jaapani vaidlusele Lõuna-Kuriilide üle võiks panna rahuleping, ütles esmaspäeval Kremli pressiesindaja Dmitri Peskov.

"Selles küsimuses võiks panna punkti rahuleping," vastas Peskov ajakirjanike sellekohasele küsimusele.

Peskov märkis, et president Vladimir Putin teeb juba aastaid suuri pingutusi rahulepingu sõlmimise saavutamiseks. 

"Sel teel on hästi tuntud raskusi, keerulisusi, kuid vaatamata nende olemasolule vähemalt Venemaa poolt on olemas kindel poliitiline tahe arendada suhteid meie idanaabri Jaapaniga," ütles Peskov.

Peskovi sõnul hindab Venemaa väga majandus- ja investeerimiskoostööd Jaapaniga ja arvestab selle jätkumisega.

Samas hiilis Peskov kõrvale vastusest küsimusele, kas rahulepingu sõlmimiseks on mingi tingimus. "Eelistaks mitte vormistada niimoodi üheselt mingeid tingimusi. See on väga keeruline aines, kuid see on meie suhete edasiseks arenguks tõepoolest vajalik," selgitas ta.

Peskov ütles niisamuti, et Venemaa on korduvalt selgitanud Jaapanile eri taseme läbirääkimistel oma seisukohta selles küsimuses.

Venemaa ja Jaapan pole pärast Teise maailmasõja lõppu rahulepingut sõlminud.

Venemaa tahab luua Kuriilidele erimajandustsooni

Venemaa peaminister Mihhail Mišustin külastas Kuriili saari ja teatas, et valitsus tahab piirkonna majandust elavdada ja kavatseb sel eesmärgil moodustada erimajandustsooni, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Vaja on märkimisväärseid soodustusi, et inimesed, kes siin töötavad, ei peaks raiskama aega bürokraatia peale. Vaja on ka maksuerandeid, arvestades siinset kliimat ja raskeid töötingimusi," rääkis Mišustin.

Jaapan kutsus välja Venemaa suursaadiku. "Seoses Venemaa peaministri (Mihhail) Mišustini visiidiga kutsus asevälisminister Takeo Mori täna välja Venemaa suursaadiku Jaapanis. Ta tutvustas suursaadikule Jaapani seisukohta ja avaldas tugevat protesti. Jaapani põhiseisukoht on, et neli põhjapoolset saart kuuluvad Jaapanile. Valitsus jätkab territoriaalvaidluse lahendamist ja peab Venemaaga järjekindlalt läbirääkimisi, et saavutada rahuleping," sõnas Jaapani valitsuse kabinetiülem Katsunobu Kato.

Peskov lükkas Jaapani kriitika tagasi. "Mis puutub peaministri külaskäiku Iturupil, siis ta on Venemaa Föderatsiooni valitsuse juht ja külastab kõiki Venemaa piirkondi, mida vajalikuks peab ning seoses teemadega, millega on veel palju tööd, muu hulgas koostöö meie partneritega," ütles Putini pressiesindaja Dmitri Peskov.

Venemaa võttis Jaapani Põhjaterritooriumi ehk Kuriili saared enda kontrolli alla Teise maailmasõja lõpus ja territoriaalvaidlus on siiani lahendamata.

Toimetaja: Kai Vare, Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: