Jaapani valitsus rõhutas soovi taastada kontroll Kuriilide üle

Japani peaminister Fumio Kishida.
Japani peaminister Fumio Kishida. Autor/allikas: SCANPIX / AP

Jaapani peaminister ja välisminister tegid mõlemad avalduse, milles rõhutasid riigi soovi taastada kontroll Kuriili saarestiku lõunapoolsete saarte üle, mille Teise maailmasõja lõpus okupeeris Nõukogude Liit ja mida Venemaa pole siiani tagastanud.

Jaapan ei tagane oma positsioonist ning peab neid territooriume oma põlisteks aladeks, ütles Jaapani välisminister Yoshimasa Hayashi teisipäeval riigi parlamendis, mida vahendas Vene uudisteagentuur Tass.

Sama ütles esmapäeval parlamendi ees ka peaminister Fumio Kishida, kes taunis Venemaa okupatsiooni saartel ning rõhutas, et need kuuluvad Jaapanile.

Jaapani eelmine peaminister Shinzo Abe hoidus Kuriilide kuuluvuse teemal tervalt sõna võtmast, kuid Kishida viitas Venemaa agressioonile Ukrainas ning kordas üle Jaapani aastakümneid püsinud positsiooni.

Jaapani välisministeeriumi Euroopa osakonna direktor ütles 28. veebruaril, et Kuriilide lõunapoolsed saared on Venemaa poolt okupeeritud. Jaapani ametnikud pole aastaid olukorra kirjeldamiseks sõna "okupatsioon" kasutanud.

Vaidlus Kuriilide nelja lõunapoolse saare kuuluvuse üle ei ole Jaapanil ja Venemaal lasknud siiani Teise maailmasõja järgset rahulepingut sõlmida.

Toimetaja: Mait Ots

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: