Terviseamet otsustas siiski avaldada juuli reoveeseire tulemused

{{1627900860000 | amCalendar}}
Reoveeuuring näitab koroonaviiruse levikut Eestis.
Reoveeuuring näitab koroonaviiruse levikut Eestis. Autor/allikas: ERR

Kuigi algul otsustas terviseamet jätta juulikuised reovee seireuuringute tulemused enda teada, siis esmaspäeva õhtul amet need andmed siiski avaldas. Iganädalaste teavituste juurde naastakse siis, kui uurimise võtavad taas üle Tartu Ülikooli teadlased.

Juuli algul teatas haridus- ja teadusministeerium, et viiruseleviku tõusu tõttu hoiab juulikuus viiruse sisaldusel reovees silma peal terviseamet ning augustis asuvad seda taas tegema Tartu Ülikooli teadlased.

Ehkki juuli keskel kinnitati terviseametist ERR-ile, et nende eksperdid on suutelised andma ülevaate, millistes piirkondades on täheldada koroonaviiruse osakeste kasvu reovees, siis esmaspäeval sõnas terviseameti kommunikatsioonijuht Imre Kaas, et seda infot ametlikult välja ei anta, sest see tekitaks avalikkuses segadust.

Kaas selgitas, et majasiseseks kasutamiseks on küll andmed olemas, aga metoodikaerinevuste tõttu pole neid andmeid võimalik Tartu Ülikooli uuringutega võrrelda ja seetõttu ei avalda nad infot ka selle kohta, millised muutused on toimunud juulikuu jooksul reoveeseires.

Esmaspäeva õhtul olukord muutus ning terviseamet teatas, et avalikustab siiski terviseohutuslabori nakkushaiguste labori teostatud reoveeseire tulemused juulikuu kohta.

Amet selgitas, et ei avaldanud andmeid jooksvalt, sest tegemist on teadusprotokolli katsetulemuste, mitte riikliku seire tulemustega. "Kuivõrd avalikkuse huvi ja epidemioloogilise olukorra tõsidus seda siiski nõuab, avalikustame tulemused tagantjärele," märkis amet.

Allolevast tabelist nähtub, et sarnaselt nakatumisnumbritega on reoveenäidu järgi olukord halvenenud. Viirusosakeste hulk on kuu ajaga suurenenud kaheksas proovivõtukohas – eriti paistis kasv silma Tartus, Jõhvis, Ahtmes ja Muugal. Viirusosakeste hulga tase püsib kõrgem ka Pärnus ja Sillamäel. Ainsana on rohelises ehk vähese mõõdetud signaaliga Rõõsna, Jõgeva ja Valga reoveeproovid.

Reoveeuuringu tulemuste tabel, 30. nädala võrdlus 27., 28. ja 29. nädala tulemustega (Tabelis kajastatud arvud on SARS-CoV-2 viirusosakeste arv/ml). Autor/allikas: Terviseamet

 

Terviseamet kinnitas, et sellest nädalast alustab reoveeseire analüüsiga taas Tartu Ülikool. Terviseamet jätkab katsetulemuste valideerimist paralleelselt Tartu Ülikooli tulemustega ja on valmis riiklikku reoveeseiret tegema alates sügisest.

Tartu Ülikooli antimikroobsete ainete tehnoloogia professor Tanel Tenson ütles, et juba selle nädala reedel on taas oodata uuringutulemusi.

Võrdlusmomendi puudumine juulikuiste uuringutega Tensoni sõnul nende tööd ei häiri ning teadlased saavad oma võrdlused teha juunikuistele andmetele tuginedes.

Ka haridus- ja teadusministeeriumi kommunikatsiooniosakonna juhataja Tarmu Kurm kinnitas, et kokkulepe reovee seireuuringute jätkamiseks Tartu Ülikooliga alates augustist on jõus.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: