OSCE ei saada Vene duumavalimistele vaatlejaid

Töölised Vene parlamendi sissepääsu ees.
Töölised Vene parlamendi sissepääsu ees. Autor/allikas: SCANPIX / TASS

Euroopa Julgeoleku- ja Koostööorganisatsioon (OSCE) teatas kolmapäeval, et ei saada Venemaal septembris toimuvatele parlamendivalimistele vaatlejaid, kuna Vene võimud keeldusid riiki lubamast nii palju vaatlejaid, kui OSCE soovis.

"Me kahetseme väga, et tulevaste Vene valimiste vaatlemine pole meie jaoks võimalik," ütles OSCE demokraatlike institutsioonide ja inimõiguste büroo (ODIHR) juht Matteo Mecacci.

"Kuid vaatlejate arvu sõltumatu määramine, et efektiivselt ja usaldusväärselt vaatlemist korraldada, on hädavajalik igasugusele rahvusvahelisele seiretegevusele," ütles ta avalduses. 

"Vene võimude nõue piirata vaatlejate arvu, keda me saata võime,/---/ , on kahjuks muutnud tänase sammu vältimatuks."

Venemaa oli kutsunud ODIHR-i ja OSCE Parlamentaarse Assamblee vaatlema riigiduuma valimisi, mis toimuvad 17.–19. septembrini. 

Venemaa piiras OSCE kahe institutsiooni vaatlejate arvu hiljem 60-le sanitaarse-epidemioloogilise olukorra tõttu.

Samas ei takistaks praegu Venemaal kehtivad pandeemia ohjeldamise meetmed ODIHR-i vaatlusmissiooni saatmist täies koosseisus, teatas OSCE. 

Organisatsiooni institutsioonid on valmis järgima kõiki koroonaviirusega seotud reegleid ning pandeemia ajal on nad valimisi jälginud mitmes riigis. 

"Vene võimude antud vastused ei olnud piisavalt selged selles, miks on vaja piiranguid, et vältida viiruse levikut, kui rakendada oleks saanud teisi ennetavaid meetmeid," teatas OSCE. 

ODIHR teatas varem, et Vene valimiste tarbeks läheks vaja kokku 500 pikaajalist ja lühiajalist vaatlejat. 

Moskvat OSCE otsus kurvastas. 

"Meid kurvastas OSCE otsus loobuda missiooni saatmisest Vene riigiduuma valimisi vaatlema," ütles neljapäeval välisministeeriumi teabeosakonna asejuhataja Aleksandr Bikantov.

"Väljendame kahetsust seoses OSCE demokraatlike institutsioonide ja inimõiguste büroo otsusega loobuda missiooni saatmisest Vene valimisi vaatlema. Oleme siiralt pettunud büroo de facto hoolimatust suhtumisest meie pingutuste suhtes uue koroonaviirusnakkuse leviku tõkestamiseks," lisas Bikantov.

Toimetaja: Mait Ots

Allikas: AFP-BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: