Poola parlament võttis vastu vastuolulise meediaseaduse

{{1628733540000 | amCalendar}}
Foto: SCANPIX / AP

Poola parlament võttis kolmapäeva hilisõhtul vastu vastuolulise seaduse, mis kriitikute väitel piirab meediavabadust ja mõjub ilmselt negatiivselt suhetele Ühendriikidega.

Uus seadusandlus sunnib USA meediahiiglast Discovery müüma oma enamusosaluse Poola erameediaettevõttes TVN, mille kanal TVN24  on olnud Poola valitsuse suhtes äärmiselt kriitilise hoiakuga. 

Kriitikud kardavad, et seadusega püütakse kanalit riigi kontrolli alla saada.

Parlamendi teatel püütakse seadusega seevastu takistada soovimatutel võõrvõimudel Poola meediaettevõtete üle kontrolli haaramist. Seaduse kohaselt ei tohi Euroopa-välised omanikud omada Poola meediafirmade enamusaktsiaid.

Vastuolulise meediaseaduse lugemise eel kõlasid opositsioonist süüdistused korruptsioonis ja riigireetmises. Sellest hoolimata kiitis seim eelnõu heaks.

"See on põhiseadusvastane eelnõu, mis on loodud vaba ajakirjandust suukorvistama ning on vastuolus rahvusvaheliste lepetega. Täna puudutab see ühte telekanalit, aga tegelikult on see seotud Poola julgeolekuga. Ükski normaalne investor ei taha raha paigutada riiki, kus ühe õhtuga võetakse vastu seadus, mis de facto tõrjub väliskapitali liitlasriigist välja," ütles opositsioonipoliitik Borys Budka.

Seaduse jõustumisel tohiksid ringhäälinguloa saada vaid kanalid, mille enamusosalus on Euroopa Majandusruumi ettevõtetel. See välistaks kohaliku telekanali TVN tegevuse, mida omab USA meediahiid Discovery. Tugevalt valitsuskriitilise kanali litsents aegub 26. septembril.

"Meil ei ole kavatsusi, mis on seotud konkreetsete telekanalitega. Asi on regulatsioonide karmistamises, et vältida olukorda, kus väljaspoolt Euroopa Liitu saaks osta väljaandeid Poolas," selgitas peaminister Mateusz Morawiecki.

Eelnõu peab nüüd kinnitama Poola president ning ka senat. Viimasest see suure tõenäosusega läbi ei lähe, sest seal on väike enamus opositsioonil.

Seaduse vastu võttis kolmapäeval sõna ka USA välisminister Anthony Blinken. Tema sõnul on see murettekitav ja ohustab USA investeeringuid Poolas.

Seadus on vallandanud Poolas ka meeleavaldusi. Tuhanded inimesed üle riigi protestisid seaduse vastu ka kolmapäeva hilisõhtul.

Poola parempoolne võimurerakond Seadus ja Õiglus (PiS) kaotas kolmapäeval parlamendienamuse, sest väike koalitsioonipartner otsustas lahkuda seaduse tõttu.

Peaminister Mateusz Morawiecki heitis erakonna Kokkulepe esimehe ja asepeaministri Jaroslaw Gowini teisipäeval valitsusest välja. Gowini partei teatas seepeale, et lahkub ametlikult valitsuskoalitsioonist.

Sellega jäi PiS ilma napist enamusest parlamendis, kuid sai seevastu mõned hääled opositsioonilt.

 

Toimetaja: Joosep Värk, Merili Nael

Allikas: ERR/BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: