Kabul pakub vägivalla lõpetamiseks Talibanile võimujagamislepet

{{1628820180000 | amCalendar}}
$content['photos'][0]['caption'.lang::suffix($GLOBALS['category']['lang'])]?>
Pakistani julgeolekujõud Afganistani Kandahari provintsi piiril. Autor/allikas: SCANPIX / EPA

Afganistani valitsuse läbirääkijad Kataris pakuvad Talibanile sõjategevuse lõpetamiseks võimujagamislepet, teatas valitsusallikas neljapäeval uudisteagentuurile AFP.

"Jah, valitsus esitas Katarile kui vahendajale ettepaneku. See ettepanek lubab Talibanil võimu jagada, kui ta peatab vägivalla riigis," ütles allikas.

Samal ajal kui julgeolekujõud kõikjal riigis taganevad, pani Kabul Talibani läbirääkijatele Kataris ette sõlmida võimujagamislepe ning sõjapidamine lõpetada.

Läbirääkija Ghulam Farooq Majrohi sõnul esitati Talibanile ettepanek luua "rahuvalitsus", kuid rohkem üksikasju ei avaldatud.

Kabuli valitsus on kaotanud nüüd kontrolli suurema osa Põhja- ja Lääne-Afganistani üle, seejuures on piiramisrõngas veel mitmed linnad.

Langes suuruselt teine linn

Afganistani islamiliikumine Taliban teatas ööl vastu reedet kõigele lisaks veel ka riigi suuruselt teise linna Kandahari vallutamisest.

Islamivõitlejad olid Kandahari piiranud juba nädalaid ja kunagise kantsi tagasivallutamine oleks Talibanile oluline taktikaline ja psühholoogiline võit.

"Kandahar on täielikult vallutatud. Pühasõdalased jõudsid linnas märtrite väljakule," kirjutas Talibani pressiesindaja sotsiaalmeedias.

Kohalik elanik kinnitas uudisteagentuurile AFP, et valitsusväed näivad olevat taganud väljaspool linna asuvasse sõjaväe tugipunkti.

Taliban vallutas ka Lashkar Gah linna

Islamiliikumine Taliban on vallutanud Lashkar Gah linna Afganistani lõunaosas, ütles reedel riigi kõrge julgeolekuametnik, kes kinnitas mässuliste väidet.

Sõjaväe- ja valitsusametnikud evakueerusid linnast pärast leppe sõlmimist mässulistega, ütles ametnik.

Nädalaga on langenud üle 10 linna

Talibani võitlejad on vähem kui nädalaga vallutanud juba üle 10 provintsipealinna ja võtnud piiramisrõngasse riigi põhjaosa suurima linna Mazar-e Sharifi. Lahingud jätkuvad ka Talibani toetavates lõunaprovintsides Kandaharis ja Lashkar Gah's.

Kabuli valitsus on kaotanud nüüd kontrolli suurema osa Põhja- ja Lääne-Afganistani üle, seejuures on piiramisrõngas veel mitmed linnad.

Afganistani konflikt ägenes järsult mais, kui USA ja tema liitlased alustasid vägede väljaviimise viimast etappi, mis peaks lõpule jõudma augustis.

USA teatas neljapäeval, et saadab sõdurid Kabuli lennujaama, et turvata saatkonnatöötajate äratoomist islamiliikumise Talibani kiire pealetungi eest.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: