Terasepuudus räsib USA tööstuse taastumist

Terase laohoone USA-s
Terase laohoone USA-s Autor/allikas: SCANPIX/AP/Steve Helber

Terasepuudus häirib tõsiselt USA tööstuse taastumist. Tarnehäirete tõttu palkavad ettevõtted juurde logistikuid ja tõstavad toodete hinda.

Defitsiidi tõttu tõusis terase hind USA-s viimase aasta jooksul vähemalt kaks korda, teatas The Wall Street Journal.

Kõrgem terase hind tabas ka tarbijaid. Kodumasinate hinnad tõusid augustis 6,8 protsenti. Tegemist on viimase aastakümne suurima tõusuga. 

Terase, alumiiniumi ja teiste metallide hinnaralli kujutab USA tööstusele tõsist väljakutset. Tööstust räsivad samuti logistikaprobleemid. Puudus on ka pooljuhtidest. 

Ettevõtjad proovivad terase puudusega kohaneda. Nad aktsepteerivad mittestandardseid metallide suurusi, tõstavad hinda ja impordivad terast välismaalt. Samuti suurendavad firmad tarneahelate meeskondi.

"Me peame olema paindlikumad kui kunagi varem. Ma eelistan kuni kolme meetriseid teraseplaate, kuid vahel pean ostma meeter suuremaid. Lõikan ühe meetri maha ja müün edasi," ütles põllumajandustehnikat tootva Kinze Manufacturing tarneahela juht Richard Dix. 

"Jaht terasele on suur. Sellest on pidevalt puudus," ütles metalltarvikute tootja HHC juht Brian Nelson. 

Nelsoni sõnul kompenseeris ta suurema  terasekulu hinnatõusuga. "Traktoritootjad veel aktsepteerivad kõrgemat hinda. Kui terase hind veel kasvab, võin ma aga hätta jääda. Ma jään suurte terasefirmade ja traktoritootjate vahele," ütles Nelson. 

Ettevõtjad kardavad, et terase hind kasvab sel aastal veelgi. 

"Varem tellisime terast ette paar kuud, nüüd ulatuvad tellimused juba järgmisesse aastasse. Tahame tagada stabiilset pakkumist ja kaitsta end tulevaste hinnatõusude eest," ütles rattavelgede firma Terra Drive juht Ben Harpenau. 

"Palkasime augustis juurde veel ühe töötaja, kes vastutab tarneahela eest. Oleksime seda pidanud tegema juba ainult mitu kuud tagasi," lisas Harpenau. 

Analüütikud eeldavad, et Hiina vähendab järgmiste kuude jooksul terase tootmist. Tootmist häirivad koroonapiirangud ja kompartei tahab riigis vähendada heitkoguseid. Hiina on maailma suurim terasetootja. 

USA terasetootjad aga alles taastuvad koroonapiirangutest. USA terasefirmad US Steel ja  Cleveland-Cliff vähendasid 2019. aastal oma tootmisvõimsust seitsme miljoni tonni võrra. See moodustas 2019. aastal 12 protsenti USA terase tarbimisest. 

Toimetaja: Karl Kivil

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: