Pfizer ja Moderna: koroonavaktsiini efektiivsus aja jooksul väheneb

Pfizer ja Moderna
Pfizer ja Moderna Autor/allikas: SCANPIX/REUTERS/Dado Ruvic

USA ravimifirmad Pfizer ja Moderna teatasid kolmapäeval, et nende arendatud koroonavaktsiinide efektiivsus aja jooksul väheneb. Firmad leiavad, et efektiivsuse taastab kolmas süst.

Pfizer esitas kolmapäeval uuringu, mis viitas, et vaktsiini efektiivsus väheneb aja jooksul loomulikul toimel. Vaktsiini efektiivsuse vähenemine pole seotud delta variandi levikuga, vahendas Financial Times

Pfizer esitas andmed, mis näitasid, kuidas vaktsiini efektiivsus vähenes kuus kuni kaheksa kuud pärast teise doosi manustamist. Vaktsiin muutus kahekuuliste intervallide käigus vähem tõhusamaks. Vaktsiini efektiivsus langes iga kahe kuu järel umbes kuus protsenti. 

Pfizer esitas ka Iisraeli andmed. Andmed viitasid, et kolmas süst taastas vaktsiini esialgse efektiivsuse. 

Moderna jagas kolmapäeval eraldi andmeid. Moderna vaktsiini efektiivsus väheneb aja jooksul samuti. 

Eksperdid kogunevad reedel, et anda USA ravimiametile (FDA) ametlik soovitus Pfizeri kasutamiseks kolmanda süsti tegemisel. Moderna taotlust arutatakse tõenäoliselt lähinädalatel.

"Pfizer palus FDA-l heaks kiita revaktsineerimine kuus kuud pärast seda, kui inimesed on saanud teise süsti," näitavad FDA poolt avalikustatud dokumendid. 

"Andmed ei kinnita siiski täielikult, kas vaktsiini võime vähenes lõpuks nii palju, et inimesed võivad viiruse tõttu raskesti haigeks jääda või surra ", ütlesid FDA ametnikud. 

Kaks tippteadlast, kes hiljuti lahkusid USA ravimiametist, kritiseerisid kolmanda vaktsiinidoosi jagamist kõikidele inimestele. 

"Praeguste tõendite põhjal pole vaja kogu populatsioonile kolmandat annust jagada. Vaktsiinide jagamine päästab kõige rohkem elusid, kui need tehakse kättesaadavaks inimestele, kellel on tõsine oht haigestuda ja neile, kes pole veel üldse vaktsiini saanud," väitsid teadlased. 

Toimetaja: Karl Kivil

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: