Vähemalt viis europarlamendi saadikut käisid Venemaal ja kiitsid valimisi

Vähemalt viis Euroopa Parlamendi saadikut ja mitu liikmesriikide poliitikut veetsid nädalavahetuse Venemaal. Poliitikud jagasid Kremli väiteid, et viimased parlamendivalimised olid vabad ja õiglased.

Saadikute hulka kuulusid Prantsusmaa parempoolsed poliitikud Herve Juvin, Jean-Lin Lacapelle ja Thierry Mariani. Nendega ühinesid Saksamaa parempoolne saadik Gunnar Beck ja Slovakkia saadik Miroslav Radacovsky. 

Europarlamendi saadikutega ühinesid veel kolm Prantsusmaa parlamendi saadikut. Samuti veel hulk teisi liikmesriikide poliitikuid, teatas EUobserver.

Kõik saadikud kiitsid Venemaa meedias valimiste läbipaistvust. Venemaa tuntuim opositsioonijuht Aleksei Navalnõi on samas vangis ja teised tuntud sõltumatud kandidaadid ei osalenud valimistel. 

EL-i külalised vaatlesid valimisi mitteametlikult. 

Euroopa Julgeoleku- ja Koostööorganisatsioon (OSCE) teatas juba augustis, et ei saada Venemaa parlamendivalimistele vaatlejaid. Vene võimud keeldusid riiki lubamast nii palju vaatlejaid, kui OSCE soovis.

"Me kahetseme väga, et tulevaste Vene valimiste vaatlemine pole meie jaoks võimalik," ütles OSCE demokraatlike institutsioonide ja inimõiguste büroo (ODIHR) juht Matteo Mecacci.

Samuti ei saatnud valimistele vaatlejaid ka Euroopa Parlament. 

Ametlikult osalesid vaatlejatena Venemaa  valimistel ainult rahvusvaheliste organisatsioonide liikmed. Venemaa valimiskomisjoni andmetel oli vaatlejaid 245. Kõik vaatlejad pärinesid samas Venemaa suhtes sõbralikest organisatsioonidest. 

"Asjaolu, et europarlamendi liikmed osalesid mitteametlike ekspertidena, see aitas neil vältida potentsiaalseid sanktsioone," ütles Viinis baseeruva demokraatia edendamise mõttekoja juht Anton Šehhovtsov. 

"Venemaa sugused riigid õõnestavad seaduslike institutsioonide nagu ODIHR tööd. Laiem avalikkus ei tea enam, keda usaldada," lisas Šehhovtsov.

Toimetaja: Karl Kivil

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: