Ühtne Venemaa teatas konstitutsioonilise enamuse saavutamisest
Kremli võimupartei Ühtne Venemaa teatas esmaspäeval, et saavutas parlamendivalimistel kahekolmandikulise enamuse.
Ühtse Venemaa üldkogu sekretär Andrei Turtšak ütles ajakirjanikele, et erakond sai parteinimekirja alusel 120 mandaati ja ühemandaadilistes ringkondades 199 mandaati, mis annab parteile 450-kohalises riigiduumas 319 kohta.
Turtšak ütles, et erakond saavutas "veenva ja selge võidu" ning valimistel ei esinenud olulisi rikkumisi. Sekretär lisas, et Ühtne Venemaa võitis valimised ka Venemaa 39 regioonis.
Kui loetud oli 90,5 protsenti häältest, toetas Ühtset Venemaad 49,47 protsenti valijaist, järgnesid kommunistid 19,41-protsendise toetusega. Kolmandal positsioonil olid liberaaldemokraadid 7,5 protsendiga. Õiglane Venemaa - Tõe Eest oli kogunud 7,37 protsenti ja Uued Inimesed 5,42 protsenti häältest.
Ehkki kommunistid toetavad parlamendis enamasti Kremli algatusi, tähendab iga nende võidetud koht riigiduumas Ühtse Venemaa jaoks positsiooniloovutust.
"Ma ei oodanud teistsugust tulemust. Sest see tulemus pole viimase 25 aasta jooksul muutunud ja kõik tehakse selleks, et see ei muutuks," sõnas üks venelanna.
"See on minu arvates tulemus, mida oli oodata. Minule tundub, et see peegeldab elanike enamuse arvamust, mulle on selline mulje on jäänud," ütles Moskvas elav Irina.
Opositsiooniaktivist Aleksei Navalnõi toetajad teatasid, et valimistulemusi võltsiti ulatuslikult, eeskätt viidati korduvatele viivitustele liberaalse ja opositsioonisõbraliku Moskva elektroonilise hääletuse tulemuste avaldamisel.
"See on uskumatu. Mäletan tunnet 2011. aastal, kui nad valimised varastasid. Seesama juhtub ka praegu," ütles Navalnõi esindaja Kira Jarmõš.
Väited ulatuslikust pettusest 2011. aasta parlamendivalimistel vallandasid Venemaal suured meeleavaldused.
Häälte lugemine jätkub.
Venemaa kommunistide juht Gennadi Zjuganov ütles laupäeval, et politseil ja riigi valimiskomisjonil tuleb reageerida hulgale valimiste käigus aset leidnud "täiesti kohutavatele faktidele", mille hulka kuulub sedelite ebaseaduslik lisamine valimiskastidesse.
Valimisi jälgiv ühendus Golos ja sõltumatu ajakirjandus on samuti teatanud häälteostmisest ja lõtvadest meetmetest valimisjaoskondades valimissedelitega ümberkäimisel.
"Kaos on täielik. Valimisjaoskondades tuli ette selliseid rikkumisi, internet pasundab sellest. Ma ei uskunud, et Ühtne Venemaa üldse võidab. Kui Kaug-Idas on kõik kommunistide poolt, siis siin tuleb välja, et tegelikult on kõik vastupidi. Ma ei tea, kuidas see juhtus," kommenteeris Moskva elanik Aleksei.
Opositsiooni "nutika hääletamise" strateegia on suunatud Ühtse Venemaa vastu ja on ennustatud, et kõige enam saavad sellest kasu just kommunistide kandidaadid.
Kuna USA tehnoloogiahiiud Apple ja Google eemaldasid Vene võimude survel vangistatud Vene opositsioonipoliitiku Aleksei Navalnõi "nutika hääletamise" äpi oma rakenduste poodidest, siis pole teada, milline mõju nurka surutud opositsiooni algatusel valimistele on.
Keskvalimiskomisjoni teatel andis oma hääle ligi 52 % valijatest.
Toimetaja: Merili Nael, Astrid Kannel