Hiina kompartei karmistab riigis abordi tegemist

Inimesed Hiinas
Inimesed Hiinas Autor/allikas: SCANPIX/Caro / Sorge

Hiina kompartei seab riigis uusi piiranguid abordi tegemisele. Hiina rahvastik vananeb ja võimud tahavad vältida demograafilist kriisi.

Hiina valitsuse riiginõukogu avaldas esmaspäeval juhised, mis on suunatud reproduktiivsuse parandamisele. Kompartei on hädas demograafiliste probleemidega, mida põhjustab kiiresti vananev elanikkond. 

Londoni King's College'i õppejõu Ye Liu sõnul annavad uued kompartei juhised märku, et naistel läheb abordi tegemine Hiinas keerulisemaks. "Siiski on veel vara hinnata, kuidas kompartei hakkab seda praktikas rakendama," ütles Liu. 

Hiinas kehtis aastakümneid karm ühe lapse poliitika seadus. Riigis rikuti inimõigusi, kus inimesi steriliseeriti vastu nende endi tahtmist, vahendas Financial Times

Hiina hiljutisest rahvaloendusest selgus, et viimase 10 aastaga on riigi rahvaarv kasvanud ainult 72 miljoni inimese võrra. 

Statistikabüroo andmed näitasid, et 60-aastaste ja vanemate hiinlaste osakaal rahvastikust on viimase kümne aastaga kasvanud vähemalt viis protsenti. 

15-59-aastaste hiinlaste osakaal oli 2020. aastal 63,35 protsenti. 2010. aastal oli see arv 70,1 protsenti.

Austraalia rahvusülikooli Hiina eksperdi Jane Golley sõnul peab Hiina demograafilise olukorra parandamiseks eeskuju võtma arenenud riikidelt. 

"Kui Hiina tahab tõepoolest edendada jõukat ja produktiivset tööjõudu, siis tuleb lõpetada riigis sooline ebavõrdsus," ütles Golley. 

Toimetaja: Karl Kivil

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: