Hiina nõuab energiafirmadelt iga hinna eest varustuskindlust

Söeelektrijaam Hiinas.
Söeelektrijaam Hiinas. Autor/allikas: SCANPIX / REUTERS

Hiina peamised riigile kuuluvad energiafirmad said korralduse, et neil oleks talve lähenedes iga hinna eest varutud vajalik kütusetagavara, kinnitas reedel avaldatud teade, kui riik on silmitsi majanduskasvu pärssiva energiakriisiga.

Hiinas on olnud laialdasi voolukatkestusi ja tehased on osaliselt suletud. Selle tagajärjel kannatavad üleilmsed tarneahelad.

Kriisil on palju põhjusi, näiteks majanduse avamise järel paljudes riikides kasvanud nõudlus, kõrge söehind, elektrihinna riiklik kontroll ja süsinikuemissiooni piirangueesmärgid.

Enam kui kümmekond Hiina provintsi ja piirkonda on olnud sunnitud energiakasutust viimastel kuudel kärpima. 

Bloomberg News tsiteeris teemaga seotud anonüümseks jääda soovinud allikaid, kes kinnitasid, et asepeaminister Han Zheng on pöördunud ettevõtete poole nõudega tagada riigi käigus hoidmiseks vajalik kütusetagavara, kuna Peking ei kavatse voolukatkestusi taluda.

Energiasektori ja tööstuse eest vastutav Han kõneles sel nädalal erakorralisel kohtumisel Pekingi riigivara regulaatori ja majanduse planeerimise agentuuri ametnikega, kinnitasid allikad.

Neljapäeval avaldatud andmete järgi tegid Hiina tehased eelmisel kuul esmakordselt pärast koroonaviiruse kriisi veebruaris 2020 taas vähikäiku.

Hani avaldus tekitas muret, et niigi kõrged toormehinnad võivad veelgi tõusta.

SEB Panga analüütiku Bjarne Schieldropi sõnul tähendab asepeaministri avaldus, et jahtumist pole ja tundub, et asi läheb veelgi hullemaks.

Teiste hulgas on olnud sunnitud Hiinas tootmise katkestama Apple'i ja Tesla jaoks detaile valmistavad tehased. 

Nomura ja Goldman Sachs alandasid sel nädalal Hiina majanduskavu prognoosi. 

Hiina söehinnad kasvasid neljapäeval rekordiliseks ning riik võitleb riigipühade eel kütusepuudusega ja paljud tehased on terve nädala jooksul suletud.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: