Küsitlus: populaarseim linnapeakandidaat Tallinnas on Kõlvart

Tallinna elanike seas on kõige populaarsem linnapeakandidaat Mihhail Kõlvart.
Tallinna elanike seas on kõige populaarsem linnapeakandidaat Mihhail Kõlvart. Autor/allikas: Foto: Siim Lõvi, graafik: JJ Oidermaa

Tallinna elanike seas on kõige populaarsem linnapeakandidaat Mihhail Kõlvart, keda näeks meeriametis jätkamas 40 protsenti valimisõiguslikest tallinlastest. Kõlvarti edu taga on ennekõike muust rahvusest valijad, sest eestlastest vastajate seas on populaarseimad linnapeakandidaadid Kristen Michal ja Martin Helme, selgus ERR-i tellitud Norstati küsitlusest.

Kui Kõlvartit soovib linnapea ametis jätkamas näha 40 protsenti Tallinna valijatest vanuses 16+, siis Reformierakonna esinumbrit Tallinnas Kristen Michalit toetas 19 protsenti.

Kolmandal kohal on EKRE esimees ja linnapeakandidaat Martin Helme, keda näeks Tallinna linnapeana 15 protsenti küsitlusele vastanutest.

Marek Reinaasa (Eesti 200) sooviks linnapeaks 10, Raimond Kaljulaidi (SDE) kaheksa ja Urmas Reinsalu (Isamaa) seitse protsenti.

Roheliste Züleyxa Izmailovat tahaks linnapeaks üks protsent valimisõiguslikest tallinlastest.

Eelistused vastaja rahvuse järgi

Eestlastest vastajate seas on populaarseim linnapeakandidaat Michal 27 protsendiga. Teisel kohal on Helme 21 ja kolmandal Kõlvart 17 protsendi suuruse toetusega.

Reinaasa näeks linnapeana 15, Kaljulaidi 11, Reinsalu üheksa ja Izmailovat üks protsent eestlastest vastajatest.

Muust rahvusest vastajate seas on mäekõrguselt populaarseim linnapeakandidaat Kõlvart. Selles valijarühmas on tema toetus 86 protsenti.

Ülejäänud linnapeakandidaatide toetus jääb muust rahvusest valijate seas ühe ja nelja protsendi vahele (kõrgeim Kaljulaidil – neli protsenti).

Eelistused Tallinna linnaosades

Mihhail Kõlvart on selgelt populaarseim linnapeakandidaat Lasnamäel, kus ta ise ka kohalikel valimistel kandideerib. 69 protsenti Lasnamäe valijatest soovib Kõlvarti jätkamist linnapeana.

Kõlvart on populaarseim linnapeakandidaat ka Haaberstis (40 protsenti), Mustamäel (39 protsenti), Pirital (39 protsenti) ja Põhja-Tallinnas (35 protsenti).

Michal on populaarseim linnapeakandidaat kolmes linnaosas – Nõmmel (35 protsenti), Kesklinnas (31 protsenti) ja ka Kristiines (26 protsenti).

Martin Helme kogus keskmisest suurema toetuse Mustamäel (21 protsenti), Marek Reinaas Pirital (34 protsenti), Raimond Kaljulaid Põhja-Tallinnas (20 protsenti) ja Urmas Reinsalu Haaberstis (12 protsenti).

Kõlvart sobib rohkem naistele, Helme meestele

Kõlvartit toetab linnapeana 32 protsenti küsitlustele vastanud meestest ja 45 protsenti naistest. Seevastu Helmet toetas 21 protsenti meestest ja 10 protsenti küsitlusele vastanud naistest. Teiste kandidaatide puhul vastaja sugu nii suurt erinevust kaasa ei toonud.

Vastajate haridust arvesse võttes on Kõlvarti toetus kõrgem alg- ja põhiharidusega vastajate seas (69 protsenti) ja madalam kõrgharidusega vastajate seas (30 protsenti).

Michalit toetab linnapeana 23 protsenti kõrgharidusega ja 16 protsenti keskharidusega vastajatest.

Helme toetus on kõrgeim keskharidusega vastajate seas (16) protsenti ja Reinaasal kõrgharidusega vastajate seas (14 protsenti).

Reinsalu meeldib vanuserühmade äärmustele

Võttes aluseks vastaja vanuse, on Kõlvarti toetus kõrgem eakamate pealinlaste seas. Alates vanusest 55+ on Kõlvarti toetus kõigis vanuserühmades üle 50 protsendi.

Seevastu Michali toetus on keskmisest kõrgem vanuserühmades 16-54 eluaastat.

Helme toetus on keskmisest kõrgem vanuserühmas 45-54, Reinaasal vanuserühmas 25-34, Kaljulaidil samuti vanuserühmas 25-34 eluaastat. Reinsalul seevastu noorimas (16-24) ja eakaimas (75+) vanuserühmas.

Izmailova kogus keskmisest enam toetust vanuserühmas 25-34 eluaastat.

Norstat korraldas 20. septembrist 1. oktoobrini ERR-i uudistetoimetuse tellimusel 1000 vastajaga küsitluse. Küsitleti inimesi vanuses 16+, kellel on Tallinnas valimisõigus. Tulemuste esitlusel eemaldati "ei oska öelda" valijad.

Toimetaja: Urmet Kook

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: