Lätlased kahtlevad, kas piirangud nakatumise vähendamiseks on piisavad

Lätis lööb nakatumus uusi rekordeid ja piirangute alla sattunud ettevõtjad mõtlevad juba samamoodi kui meditsiinitöötajad, kas kitsendused on ikka piisavad haigestumuse vähendamiseks.

Paljud Riia suurte kaubakeskuste juhid ei soovi veel öelda, kas praegune kitsendustega töötamise aeg on parem kui eelmise koroonalaine ajal, mil osa kaupu ei saanud üldse kohapeal müüa.

Läti suured kaubakeskused on jagatud kahte osasse. Rohelisse tsooni pääseb ainult sertifikaadi ettenäitamisel. Punasesse tsooni, kus on toidupood, pääsevad kõik.

Ka praegune sertifikaatide kontroll tähendab lisakulu ja seda, et rohelises tsoonis käib vähem ostjaid.

"Valitsus oma ettekirjutusi ikka veel täiendab. Üürnikud küsivad meilt iga päev, kuidas peame töötama homme, kuidas nädalavahetustel. Töövabadel päevadel on nii, et kõik kauplused, mis ei müü esmatarbekaupu, peavad olema suletud," rääkis Riia kaubakeskuse Domina Shopping tegevjuht Dina Bunce.

Valitsus on püüdnud küll kõik detailideni paika panna, kuid eriolukorra algul tekitas pahameelt, et ka kuni 12-aastaseid lapsi ei lubatud koos vaktsineeritud lapsevanemaga rohelisse tsooni.

"Loomulikult on praegune töökorraldus parem kui kevadel. Kuid täiesti kindlalt peab valitsus pakkuma ka toetuste kava. Kui on toetuste pakett üürnikele, kes saavad käibekompensatsiooni, tuleks samamoodi toetada ka kaubakeskusi," sõnas Duncce.

Koroonaaeg on toonud midagi positiivset ka - mühinal areneb e-kaubandus.

"Me poleks muidu jõudnud Lätis kunagi olukorda, kus toidukaupa hakatakse koju tellima. Ja e-kaubanduse eeltellimused poes nii suurel määral kasvavad," ütles Läti toidukauplejate ühingu tegevjuht Noris Kruzitis.

Meditsiinis, hariduses ja sotsiaalhoolekandes ei või järgmisest kuust enam sertifikaadita töötada, avalikus sektoris alates 15. novembrist, kusjuures vaktsineerimise alustamiseks on jäänud veel mõni päev.

Valitsus, ametiühingud ja tööinspektsioon on eri meelt, kas neid nõudeid mitte täitvaid töötajaid ikka võib ametist vabastada.

"Kõige parem ja turvalisem olnuks muidugi seadus. Kuid neid seadusemuudatusi polnud võimalik vastu võtta, nii et praegu on meil valitsuse ettekirjutused eriolukorra ajal, mis seda võimaldavad," ütles Läti peaminister Krišjanis Karinš.

Reedel arutasid peaministrid Kaja Kallase Riia-visiidi ajal ka koroonaolukorda, leides, et olukord on halb mõlemal pool piiri. Kumbki valitsusjuht aga ei võrrelnud pressikonverentsil kahe riigi täiesti erinevat suhtumist piiranguisse ega öelnud, mida oleks selles kriisis naabreilt õppida.

Toimetaja: Barbara Oja

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: