Sahharovi mõttevabaduse auhinna pälvis Aleksei Navalnõi

Aleksei Navalnõi
Aleksei Navalnõi Autor/allikas: SCANPIX/REUTERS/Tatyana Makeyeva

2021. aasta Sahharovi mõttevabaduse auhinna sai vangistatud Venemaa opositsioonipoliitik ja korruptsioonivastase võitluse aktivist Aleksei Navalnõi.

"Euroopa Parlament valis selle aasta Sahharovi auhinna võitjaks Aleksei Navalnõi," ütles kolmapäeval Euroopa Parlamendi president David Sassouli. 

"Navalnõi on järjepidevalt võidelnud Vladimir Putini režiimi korruptsiooni vastu, sotsiaalmeedia ja poliitiliste kampaaniate abil on Navalnõi aidanud päevavalgele tuua kuritarvitusi ja teeninud ära miljonite inimeste toetuse kogu Venemaal," lisas Sassouli.

Aleksei Navalnõi on vangistatud Venemaa opositsioonipoliitik, korruptsioonivastase võitluse aktivist ning Venemaa presidendi Vladimir Putini peamine poliitiline vastane. 

Navalnõi sai rahvusvaheliselt tuntuks sellega, et organiseeris Putini ning tema valitsuse vastaseid meeleavaldusi, kandideeris valimistel ning toetas korruptsioonivastaseid reforme. 2020. aastal ta mürgitati ning viibis mitu kuud Berliinis ravil. 

1988. aastal loodud Sahharovi preemiaga tunnustatakse üksikisikuid ja organisatsioone, kes kaitsevad inimõigusi ja põhivabadusi. Auhind on nime saanud Nõukogude Liidu füüsiku ja poliitilise teisitimõtleja Andrei Sahharovi järgi. Preemiaga kaasneb 50 000 euro suurune auhinnaraha.

Toimetaja: Karl Kivil

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: