Läti valitsus kiitis karmid lukustusmeetmed heaks

Foto: Rainhard Wiesinger / Pixabay

Läti valitsus kiitis kolmapäeval erakorralisel istungil heaks ranged koroonaviiruse piirangud, mis kehtivad 21. oktoobrist 15. novembrini.

Lukustusperioodil suletakse kõik poed, mis ei müü esmatarbekaupu. Samuti on kättesaadavad vaid kõige vajalikumad teenused.

Lukustuse eesmärk on piirata läbikäimist leibkondade vahel nii palju kui võimalik, et vähendada koormust tervishoiusüsteemile ja hoida ära vajadus piirata tervishoiuteenuste osutamine vaid erakorralisele ravile.

Ebaseaduslike kogunemiste ja erapidude vältimiseks keelatakse väljas käimine kella kaheksast õhtul viieni hommikul, välja arvatud töö asjus.

Samuti peatatakse kontaktõpe koolides, sealhulgas kutse- ja kõrgkoolides, mida hakatakse järk-järgult taastama 1. novembrist, alustades algklassidest.

Huviringide tegevus peatatakse ja lasteaiad võivad vastu võtta ainult lapsi, kelle vanemad ei saa kaugtööd teha.

Avalikud üritused, sealhulgas rahumeelsed miitingud, rongkäigud ja piketid keelatakse.

Niisamuti keelatakse eraüritused ja kogunemised, mis ei ole piiratud ühe ja sama leibkonna liikmetele. Erand tehakse matustele, aga ka ristimistele, millega ei kannata oodata.

Lukustusmeetmete järgi lubatakse autos koos sõita ainult sama leibkonna liikmetel või kahel inimesel eri leibkondadest. Piirang ei kehti eesliinitöötajaile, nende seas meedikud, päästjad, politseinikud ja teised.

Tervishoiuministeerium osutas, et Lätis kuulutati COVID-19 leviku piiramiseks 11. oktoobril välja eriolukord. Eesmärk oli piirata inimeste läbikäimist 30–40 protsendi võrra, vähendamaks viiruse levikut ja tervishoiusüsteemi ülekoormust. Andmed inimeste liikuvuse kohta osutavad aga, et eriolukorra esimesel nädalal vähenes läbikäimine vaid 5–10 protsenti, mis ei ole viiruse leviku piiramiseks küllaldane.

Pärast 15. novembrit plaanib valitsus piirangud jaekaubandusele, teenustele, haridusele ning era- ja avalikele üritustele tühistada, kuid seda peamiselt inimeste jaoks, kes on täielikult vaktsineeritud või koroona läbi põdenud ja suudavad seda koroonapassiga tõestada.

Toimetaja: Marko Tooming

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: