ÜRO inimõigusjuht taunis Poola-Valgevene migrandikriisi

Michelle Bachelet
Michelle Bachelet Autor/allikas: SCANPIX/EPA/MARTIAL TREZZINI

ÜRO inimõigusjuht Michelle Bachelet ütles kolmapäeval, et Poola-Valgevene piiril tekkinud olukord on väljakannatamatu ja migrante ei tohi jätta ööseks lageda taeva alla.

"Ma olen vapustatud, et suur hulk migrante ja põgenikke on jäetud peaaegu jäätumistemperatuuril Valgevene-Poola piirile meeleheitlikku olukorda," ütles Bachelet avalduses.

"Kutsun asjaosalisi riike astuma otsekohe samme pingete leevendamiseks ja selle väljakannatamatu olukorra lahendamiseks vastavalt nende kohustustele rahvusvahelise inimõigusseaduse ja pagulasseaduse järgi," lisas Bachelet.

Poola ütles kolmapäeval, et migrandid teevad rühmiti katseid üle piiri tulla, kuid Poola on sadu inimesi Valgevenesse tagasi ajanud. Poola süüdistab Valgevenet ja Venemaad Euroopa Liidu välispiiril kriisi korraldamises.

Lääneriigid süüdistavad Valgevene režiimi migrantide kohalemeelitamises, et saata nad siis kättemaksuks sanktsioonide eest üle piiri Euroopa Liitu. 

Bachelet ütles, et mõlema poole tugev, julgeolekule keskendunud ja poliitiliselt laetud reaktsioon olukorrale, seal hulgas üha suurema hulga sõjaväelaste kasutamine suurendab migrantide ja põgenike haavatavust ja ohte.

Tema sõnul peavad võimud seadma inimõigused esikohale.

"Rahvusvahelise õiguse järgi ei tohi mitte kedagi takistada asüüli taotlemast. Mitu inimest on viimastel kuudel juba surnud, piirkonna valitsused ei saa kõrvalt vaadata ja lasta veel rohkem elusid kaotsi minna. Riikidel on kohustus kaitsta õigust elule ," väitis Bachelet.

Toimetaja: Karl Kivil

Allikas: BNS/AFP

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: