Lukašenko ähvardas katkestada gaasitransiidi EL-i

{{1636641720000 | amCalendar}}
Foto: SCANPIX/AP/Nikolay Petrov

Valgevene president Aleksandr Lukašenko ähvardas neljapäeval katkestada gaasitransiidi Euroopasse, kui Euroopa Liit (EL) kehtestab tema režiimi suhtes uued sanktsioonid.

Lukašenko hoiatas, et Minsk reageerib kõikidele "vastuvõetamatutele" sanktsioonidele. 

"Me kütame Euroopat ja nad ähvardavad piiri sulgeda. Mis siis, kui me katkestame gaasitransiidi? Seetõttu soovitan Poola, Leedu juhtidel ja teistel peata inimestel enne sõna võtmist mõelda. Me ei tohiks oma suveräänsuse ja iseseisvuse kaitsmiseks peatuda mitte millegi ees," ütles Lukašenko.

Väidetavalt vähendas Venemaa ööpäevaga Jamali torustikus gaasi, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Prantsusmaa energiaeksperdi Thierry Brosi sõnul otsustab lõpuks Venemaa, kas  Lukašenko saab oma ähvarduse täide viia. 

"Venemaa kontrollib transiiti läbi Valgevene. Kui Lukašenko peaks proovima tarneid katkestada, siis Moskval on märkimisväärne mõju tema režiimile. Põhiküsimus on, kas Putin toetab Lukašenkot selles küsimuses," ütles Bros. 

Konsultatsioonifirma Energy Aspects analüütiku James Waddeli sõnul pole Lukašenko ähvardus tõsiseltvõetav. "Kremlil oleks väga raske eitada oma seotust Valgevene transiidikriisiga, see kutsuks esile ka EL-i vastuse," ütles Waddel. 

Moskvas asuv Iraagi saatkond postitas sotsiaalmeediasse üleskutse piiril viibijatele anda endast teada, et neid saaks kodumaale tagasi lennutada. Euroopas arutatakse migrantide tagasilennutamist Grodna lennujaama kaudu.

Lukašenko ütles aga, et migrantidele proovitakse relvi tarnida. "On väga ohtlik tendents. On katseid viia relvi, laskemoona, lõhkeaineid nende inimeste laagritesse. Näiteks kaks päeva tagasi relvi tarniti. Rääkisime Putiniga sellest eile ja asi on kontrolli all. Need tulevad Donbassist," ütles Lukašenko.

Euroopa Liit kaalub sanktsioonide kehtestamist Valgevenele. Euroopa Liidu välisministrid kaaluvad kaht sanktsioonide paketti - nn viies pakett, mis võib saada esmaspäeval heakskiidu, on Valgevene juhtivametnike ja riikliku lennufirma Belavia vastu.

Majandussanktsioone toetava Saksamaa välisminister peab kogu olukorra eest vastutavaks Aleksandr Lukašenkot.

"Tahan veel lisada, et vaatamata poliitilistele aruteludele ja debattidele, mis meil on Euroopa Liidus seoses Poolaga, ei ole siinkohal probleem Poolas. Probleem on Valgevene ja seal tegutsev režiim. Seepärast vajab Poola ka Euroopa solidaarsust," rääkis Saksamaa välisminister Heiko Maas.

Ta ütles, et kuigi varem oldi seisukohal, et liiga palju sanktsioone Valgevene vastu võib suurendada selle sõltuvust Venemaast, siis nüüd saadakse aru, et sõnum peab olema selgem. Diplomaatiliste allikate sõnul kaaluvad liikmesriigid kaht keeldu - Euroopa Liidu ettevõtted ei tohiks tegutseda Minski lennujaamas ja liisida oma lennukeid Belaviale. Enamik Belavia 30 lennukist on liisitud Euroopa operaatoreilt.

Toimetaja: Karl Kivil, Merili Nael, Tarmo Maiberg

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: