Kohus kõrvaldas fiktiivseid koroonatõendeid müünud medõe töölt

Vaktsineerimistõend
Vaktsineerimistõend Autor/allikas: Ken Mürk/ERR

Harju maakohus kõrvaldas prokuratuuri taotlusel töölt medõe, keda kahtlustatakse vaktsineerimata inimestele immuniseerimistõendite müümises.

"Kuivõrd ametist kõrvaldamine on prokuratuuri hinnangul kõige tõhusam viis tagamaks seda, et tervishoiutöötaja ei saaks jätkata vaktsineerimata inimestele immuniseerimistõendite väljastamist, taotlesime kohtult tema ametist kõrvaldamist," ütles Põhja ringkonnaprokurör Triinu Olev.

"Praeguse viirusolukorra seljatamiseks teevad meditsiinitöötajad suuri pingutusi ning kehtestatud piirangutest ja reeglitest kinnipidamisega aitavad sellele kaasa kõik inimesed. Õiguskaitseasutused töötavad selle nimel, et osa inimesi ei saaks endale võltsitud dokumendiga õigusi, mida neil tegelikult ei ole," lisas prokurör.

Keskkriminaalpolitsei pidas 10. novembril Harjumaal kinni medõe, keda kahtlustatakse ametialases võltsimises ja altkäemaksu võtmises.

Kahtlustuse kohaselt väljastas meditsiinitöötaja COVID-19 immuniseerimise tõendeid vaktsineerimata inimestele ning võttis selle eest altkäemaksu. Esialgne kahtlustus puudutab ligi 20 episoodi, kuid menetluse käigus võib see arv muutuda.

Ühtlasi pidasid politseinikud kinni viis vahendajat, keda kahtlustatakse altkäemaksu vahendamises. Kahtlustuse kohaselt aitasid nad medõel leida kliente, kes oleksid valmis võltsitud immuniseerimise tõendi eest maksma. Edasise menetluse käigus selgub, kui mitmele inimesele esitatakse kahtlustus altkäemaksu andmises.

Keskkriminaalpolitsei korruptsioonikuritegude büroo juhi Ats Kübarsepa sõnul kasvas piirangute karmistamisel nõudlus võltsitud vaktsineerimise tõendite järele, näiteks otsisid inimesed sotsiaalmeedias kontakte ja võimalusi tõendi hankimiseks.

"Immuniseerimise tõend on seaduse mõttes oluline dokument, samamoodi nagu pass või ID-kaart ning tõendi võltsimine ja selle kasutamine on seaduse rikkumine. Vaktsineerimine on praegu ühiskonnas väga aktuaalne teema, mistõttu püüab politsei välja selgitada, kas keegi teenib sellega ebaseaduslikku tulu või paneb toime muid rikkumisi. Töö käigus tegime kindlaks tervishoiutöötaja, kellele kahtlustus esitati," ütles Kübarsepp.

Tema sõnul õõnestab vaktsineerimata inimestele tõendi väljastamine kogu vaktsineerimisprotsessi ning ka piiranguid hoolikalt järgivate inimeste ja ülekoormuses töötavate arstide pingutusi.

Juhtumit uurib keskkriminaalpolitsei korruptsioonikuritegude büroo ja uurimist juhib Põhja ringkonnaprokuratuur.

Toimetaja: Merilin Pärli

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: