Soome kaitsevägi ostab F-35 hävitajad

{{1639122660000 | amCalendar}}
Foto: SCANPIX/AFP/JACK GUE

Soome valitsus korraldas reedel pressikonverentsi, kus kaitseminister Antti Kaikkonen ütles, et riik ostab USA-lt 64 F-35 hävitajat

Kaitseministri sõnul on mitmeotstarbeline F-35 sõjalise võimsuse poolest Soomele sobivaim variant. Kaikkoneni kinnitusel on F-35 hinna ja kvaliteedi suhe väga hea. 

"F-35 täitis nõudmised nii varustuskindluse, tellija ja tootja tööstuskoostöö kui ka lõplike kulude osas. Sõjalise võimekuse poolest vastas F-35 terviklahendus meie vajadustele kõige paremini," ütles Kaikkonen.

Hanke protsess kestis kuus aastat. Tehing läheb maksma umbes 8,4 miljardit eurot. Soome peaministri Sanna Marini sõnul oli valitsuse otsus USA hävitajate ostmise osas üksmeelne. 

"Uutel hävitajatel on keskne roll Soome riigikaitses. Need turvavad Soome õhuruumi puutumatust, kaitsevad ühiskonda õhurünnakute eest ning toetavad maa- ja mereväe võitlusvõimet. Hornetid kantakse maha 2030. aastaks. Asemele on vaja sooritusvõimelisi mitmeotstarbelisi hävitajaid, mis võimaldaks kaitsta kogu riiki," rääkis peaminister.

Soome plaanib USA-lt osta ka 200 tiibraketti AGM-158 JASSM. USA kongress andis ekspordiloa raketile, mis oleks Soome hävitajate põhirelv maapealsete sihtmärkide hävitamisel. 

"F-35 loob õhuväe märkimisväärse koostoimimisvõimekuse ja tõhustab eri väeliikide koostööd. Nüüdisaegse võitlusvälja oludele vastav relvastus, sihtmärkide tuvastamiseks mõeldud sensorid ja elektroonilise sõjapidamise võimekus lisavad meie võimet vastast mõjutada," selgitas Soome kaitseväe juhataja Timo Kivinen.

Soome hävitajate valik mõjutab kogu Euroopa julgeolekut.

Hetkel Soome õhujõudude käsutuses oleva 62 hävitaja F/A-18 Hornet kasutusaeg lõpeb hiljemalt 2030. aastal ja etapiti hakatakse neid kasutuselt maha võtma 2025. aastast.

Soome järgmiseks mitmeotstarbeliseks hävitajaks kandideerisid Eurofighter Typhoon, Dassault Rafale Prantsusmaalt, Saab Gripen E/F Rootsist ning Lockheed Martin F-35 A ja Boeing F/A-18 Super Hornet Ühendriikidest.

Uued hävitajad on kõige kallim relvaost Soome ajaloos. Üks F-35 maksab vähemalt 120 miljonit dollarit. 

F-35 on rahvusvahelisel turul kõrges hinnas. Lennuki on tellinud omale 15 riiki. USA õhujõud võtsid hävitaja kasutusele juba 2015. aastal. Lennuk jääb eeldatavasti teenistusse kuni 2077. aastani.

Toimetaja: Karl Kivil, Rain Kooli, Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: