Riik paneb konkursile kolm 5G sagedusluba

{{1639644480000 | amCalendar}}
Sidemast
Sidemast Autor/allikas: Siim Lõvi /ERR

Valitsus kiitis neljapäeval heaks sidevõrkude turbemääruse, mille alusel plaanib majandus- ja kommunikatsiooniministeerium veebruaris panna 5G sagedusoksjonile kolm sagedusluba.

"Tänane otsus paneb punkti väga pikalt kestnud läbirääkimistele, mille taga on seisnud ülikiire interneti ja 5G areng Eestis. Seda teemat on arutatud viimased 2-3 aastat, mitme erineva IT-ministri juhtimisel ning nüüd oleme sellega lõpule jõudnud," ütles minister Andres Sutt.

Sageduskonkursi alustamiseks tuleb ettevõtlus- ja IT-ministril kinnitada ka 5G konkursi tingimused 3,6 GHz sagedusalas. Minister Suti ettepanekul läheb konkursil jaotamisele kolm sagedusluba.

Ministeerium kuulutab sageduskonkursi välja peale elektroonilise side seaduse muudatuste jõustumist, ehk tuleva aasta veebruaris. Seejärel on sideettevõtjatel 60 päeva aega konkursile registreeruda.

"3410–3800 MHz sagedusvahemik on üks olulisemaid 5G sagedusalasid ja on oluline, et selle jaotus võimaldaks tagada parima teenuse kvaliteedi ja annaks võimaluse pakkuda kõiki uue põlvkonna teenuseid," rääkis Sutt.

"Kuna koordinatsioonilepingut Venemaaga ei ole olnud võimalik sõlmida ning arvestades sellest tulenevaid piiranguid sagedusala kasutusele, on sagedusala jaotamine kolmeks võrdseks osas mõistlik kompromisslahendus, mis toetab ka konkurentsi," ütles Sutt.

Sagedusvahemik MHz jagatakse kolmeks võrdseks osaks suurustega 130 MHz. Täpsemad konkursi tingimused saadetakse sideettevõtjatele arvamuse avaldamiseks lähipäevil.

Elisa asub võrku arendama koos Nokiaga

Elisa teatas neljapäeval, et asub 5G-võrku Eestis välja arendama koostöös Nokiaga, millega alustatakse esimesel võimalusel pärast 5G sageduslitsentside väljastamist. Varem plaanis ettevõte rajada 5G-võrgu Hiinas toodetud Huawei seadmete baasil, mida saaks elektroonilise side seaduse alusel kasutada 2025. aastani.

"Uue võrgutarnija valik oli kahtlemata keeruline protsess, kus hindasime tehnoloogilist lahendust tervikuna ja seadmete võimekusi eri kriteeriumites ja tuleviku vaates. Seda arvesse võttes on meil hea meel täna teada anda, et Elisa ehitab tulevikus oma 4G- ja 5G-võrgud Nokia seadmetele," ütles Elisa tegevjuht Andrus Hiiepuu.

Ettevõtete pikaajaline koostöö keskendub mobiilsidetehnoloogia migratsioonile, et uued mobiilvõrguseadmed teenindaksid nii 5G kui 4G kasutajaid era- ja ärikliendisegmendis.

5G sagedusala konkurssi on alates 2018. aastast korduvalt edasi lükkunud. Tänavu kevadel pidi valitsus sageduslubade konkursiks vajaliku sidevõrkude turvalisuse määruse vastuvõtmise edasi lükkama, kuna õiguskantsler Ülle Madise soovis eelnõus suuremat õigusselgust.

Seaduse vastuvõtmist on aastaid oodanud telekommunikatsiooniettevõte Levikom, mis on juba mitu aastat võlgades ja oodanud pääseteena 5G sageduslubade konkurssi. Riigiga sel teemal ka kohut käinud Levikom ootas konkursile nelja sagedusluba, kuna kolm luba jaguneks tõenäoliselt kolme suure ehk Telia, Elisa ja Tele2 vahel.

Toimetaja: Barbara Oja

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: