Koondkeskmised reitingud: EKRE lõpetas aasta populaarseima parteina

Erakondade logod.
Erakondade logod. Autor/allikas: ERR

Kolme uuringufirma koondkeskmiste reitingute järgi oli detsembris populaarseim partei EKRE, mis edestas napilt Reformierakonda.

EKRE detsembrikuine toetus oli kolme uuringufirma küsitlustes täpselt sama ehk ka koondkeskmine tuli 22 protsenti. Kuu varasemaga võrreldes kasvas EKRE koondkeskmine toetus ühe protsendipunkti võrra.

Reformierakonna koondkeskmine toetus oli detsembris 21 protsenti. Küsitlusfirmasid kõrvutades, siis Norstati küsitluses oli see veidi kõrgem (23 protsenti) ja Kantar Emori omas veidi madalam (19 protsenti). Kuu varasemaga võrreldes Reformierakonna koondkeskmine toetus ei muutunud.

Kolmandal kohal on Keskerakond koondkeskmise toetusega 19 protsenti. Veidi kõrgem oli Keskerakonna reiting Turu-uuringute ja Norstati küsitlustes (mõlemas 20 protsenti) ning madalam Emori omas (17 protsenti).

Suurema toetusega erakondadest kõikus erinevates uuringutes enim Eesti 200 toetus. Kui Norstati küsitluses oli see 15 protsenti, siis Emori omas 20 protsenti. Eesti 200 koondkeskmine toetus oli detsembris 18 protsenti.

Kuu varasemaga võrreldes kasvas nii Keskerakonna kui ka Eesti 200 koondkeskmine toetus protsendipunkti võrra.

Sotsiaaldemokraatliku Erakonna (SDE) koondkeskmine toetus detsembris oli üheksa ja Isamaal seitse protsenti. Novembriga võrreldes langes SDE toetus ühe ja Isamaal kahe protsendipunkti võrra.

Roheliste koondkeskmine toetus oli detsembris kolm protsenti, mis on protsendipunkti võrra enam kui novembris. Roheliste keskmist toetust kergitas Emori küsitlus, kus partei sai neli protsenti toetust.

Eesti Tulevikuerakonna koondkeskmine toetus püsib ühel protsendil.

2020. aasta augustis hakkas ERR-i uudisteportaal uuringufirmade ettepanekul avaldama erakondade agregeeritud ehk koondkeskmisi toetusi, mis haaravad enda alla kolme Eestis regulaarselt erakondade toetusi mõõtva uuringufirma küsitlusi. Arvestades võimalikke statistilisi veapiire, võivad uuringufirmade (Norstat, Turu-uuringute AS ja Kantar Emor) individuaalsed tulemused erineda kuni kolm protsenti.

Uuringufirmad viivad küsitlusi läbi ka erinevate metoodikatega: Norstat teeb valdavalt telefoniküsitlust, kuid lisab sinna juurde ka veebipaneeli. Turu-uuringute AS küsitleb pooled telefoni teel ja pooled veebis. Emor viib küsitluse läbi veebipaneelis. Erinevate uuringufirmade küsitlusi kokku võtvad agregeeritud reitingud on kasutusel paljudes riikides. 

Toimetaja: Urmet Kook

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: